بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

روش‎هایی برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت یا جراحی پریودنتال کاملا طبیعی بوده ولی در عین حال می‌تواند آزاردهنده باشد. خونریزی لثه معمولا در 24 ساعت اول وخیم بوده ولی با گذشت زمان کم کم خون لخته می‎شود. اگر این لخته شکل نگیرد و خونریزی لثه شما ادامه داشته باشد، باید حتما با دندانپزشک‏‌تان صحبت کنید زیرا که ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی باشد. ما در ادامه روش‎هایی را برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان ارائه می‌دهیم که امیدواریم به دردتان بخورند.

روش‎هایی برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

1) یک تکه گاز استریل مرطوب شده را روی لثه‌تان قرار دهید

اولین روش برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان استفاده از گاز استریل شده است. برای این‌کار کافیست که یک تکه گاز را با آب مرطوب کنید و سپس آن را رول کرده یا به شکل مربع تا کنید. بعد از آن گاز را در جای خالی دندان کشیده قرار دهید و حدود 45 دقیقه آن را در دهان‎تان نگه دارید. باید در این مدت فک خود را بسته نگه دارید تا فشار ثابتی روی آن اعمال شود.
اگر شما به گاز استریل دسترسی ندارید، می‌توانید از یک دستمال کاغذیی چند لایه‌ای مرطوب به جای آن استفاده کنید.

با این روش خونریزی لثه شما، باید به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند و بعد از 60دقیقه متوقف شود.

2) سرتان را بالاتر از قلب‎تان نگه دارید

نگه داشتن سر بالاتر از قلب یکی دیگر از روش‎های بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان می‌باشد. اگر دراز کشیده‌اید، بهتر است که از چند تا بالش استفاده کنید و سرتان را بالاتر نگه‌ دارید تا جریان خون کاهش یافته و خونریزی‌ لثه‌تان متوقف شود.

3) از چای کیسه‌ای استفاده کنید

کافیست که به مدت 30 الی 45 دقیقه یک چای کیسه‎ای را داخل دهان‎تان قرار دهید و آن را گاز بگیرید. البته چای کیسه‌ای شما باید خیس و مرطوب باشد و دارای تانیک اسید باشد تا باعث انعقاد خون شود. این ماده کمک می‎کند تا خون به سرعت لخته شود و در نتیجه خونریزی بند آید.

4) استراحت کنید

شما باید تا چند روز بعد از کشیدن دندان از فعالیت‎های شدید و ورزش‎های سنگین اجتناب کنید زیرا که ممکن است خونریزی لثه‎ی شما را بیشتر شده و مدت زمان بهبودتان را افزایش یابد.

5) مواد غذایی و نوشیدنی‎تان را با دقت انتخاب کنید

برخی مواد غذایی و نوشیدنی می‌توانند تاثیر منفی بعد از کشیدن دندان داشته باشند که شما باید در انتخاب آن‌ها دقت کنید. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که بیشتر بیماران آن را تکرار می‏‌کنند، نوشیدن با نی می‌باشد. شما باید تا چند روز بعد از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث خارج شدن لخته خون از محل خود شود.

همینطور این موضوع در مورد سیگار کشیدن نیز صدق می‏کند و کشیدن سیگار می‎تواند لخته‎ی خونی را از محل خود بیرون بکشد. سیگار کشیدن می‎تواند باعث پخش مواد شیمیایی مضری در اطراف دهان شود و عفونت و حفره خشک را با خود به همراه آورد.

از دیگر چیزهایی که شما باید از آن‎ها اجتناب کنید، نوشیدنی‏‌های داغ و گازدار است زیرا ممکن است لخته خون را از بین ببرد. همینطور شما باید از خوردن غذاهای سفت و جوییدنی دوری کنید زیرا که ممکن است باعث آسیب به لخته خونی شود. بهتر است که چند روزی را با غذاهای نرم مثل سوپ، سیب‌زمینی و بستنی سپری کنید تا جای خالی دندان کشیده‎تان کاملا بهبود یابد.

6) به هنگام مسواک زدن مواظب باشید

مسواک زدن جای خالی دندان کشیده می‌تواند لخته خونی را از جای خود خارج کند و روند بهبود شما را طولانی‎تر نماید. این ناحیه حساس بوده و شما باید به هنگام مسواک زدن مراقب باشید.

7) جای خالی دندان را با زبان‌تان لمس نکنید

لمس جای خالی دندان کشیده با زبان می‌تواند باعث خارج شدن لخته خون شده و روند بهبود را مختل کند.

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان
بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان

معمولا بسته به نوع دندان و محل آن شما نیاز به 7 الی 10 روز مراقبت برای بهبود محل دندان کشیده دارید. یک سری نکات وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا هر چه سریع‌تر محل آسیب را بهبود ببخشید.

 • داروهای مسکن که دندانپزشک‎تان تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
 • یک کیسه یخ را به مدت 10 دقیقه روی محل آسیب قرار دهید. توجه کنید که بیشتر از 10 دقیقه از کیسه یخ استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث آسیب به بافت لثه شود.
 • حدود 24 ساعت بعد از کشیدن دندان استراحت کنید. همینطور تا دو سه روز آینده از انجام فعالیت‎های سخت و دشوار خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از خارج شدن لخته خون، در 24 ساعت آینده  از شستشوی دهان، تف کردن و استفاده از نی خودداری کنید چرا که باعث می‎شود خونریزی تشدید شود.
 • بعد از 24 ساعت دهان خود را با آب‎نمک بشوئید. حدود نصف قاشق چایخوری نمک را با یک لیوان آب گرم ترکیب کرده و غرغره کنید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • سعی کنید زیاد صحبت نکنید و دهان‌تان را بسته نگه دارید.
 • از خوردن و نوشیدن غذا و نوشیدنی‏‌های خیلی گرم خودداری کنید.
 • بعد کشیدن دندان مسواک نزنید و سعی کنید از روز بعد از آن مسواک زدن را شروع کنید. فقط به یاد داشته باشید که تا 10 روز آینده باید ناحیه آسیب‎دیده را با ملایمت مسواک بزنید. همینطور استفاده از دهانشویه برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبود زخم فراموش نشود.
 • معمولا ورم لثه تا چند روز طبیعی می‌باشد و جای نگرانی نیست. می‌توانید با تجویز دندانپزشک از آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت استفاده کنید.
 • از مصرف آسپرین خودداری کنید. آسپرین رقیق‌کننده خون بوده و نمی‌گذارد که محل آسیب دیده لخته شود.

کشیدن دندان و جای خالی آن به مرور زمان می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود. این شکاف بین دو دندان می‌تواند باعث کج شدن دندان‎ها شده و با گذشت زمان دندان‎های نامرتبی را برای شما ایجاد کند. روش‎های زیادی برای پر کردن جای خالی دندان وجود دارد که شما می‎توانید یکی از آن‎ها را برای درمان انتخاب کنید. ایمپلنت و بریج دندان رایج‎ترین روش‏‌های دندانپزشکی برای چنین مواقعی هستند و می‌توانند مشکل شما را حل کنند. امیداوریم که روش‎های بالا بتوانند به بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان تان کمک کنند.

نظری دهید