بلیچینگ چیست

بلیچینگ چیست و چه مضرات و عوارضی دارد؟

همه ما دوست داریم که دندان‎هایی سفید و زیبا داشته باشیم. به همین دلیل است که همواره به دنبال راه‌هایی هستیم تا به کمک آن بتوانیم دندان‌های خود را سفید کنیم. هر چند روش‌های خانگی بسیاری برای سفید کردن دندان وجود دارند. اما هیچ یک از این روش‌ها نمی‌توانند تاثیرات ژنتیکی زردی دندان را از بین ببرند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد به سراغ بلیچینگ می‌روند. زیرا بلیچینگ روش علمی و اصولی است که توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد. اما سوال اینجاست که بلیچینگ چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟ آیا بلیچینگ دندان می‌تواند مضراتی را در پی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه در این مطلب از لبخندون همراه ما باشید.

بلیچینگ چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟

اگر شما هم قصد دارید برای سفید کردن دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنید بهتر است قبل از مراجعه به متخصص بدانید که بلیچینگ چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که بلیچینگ یک روش علمی و عملی برای سفید کردن دندان‌ها است. با توجه به این‌که در بلیچینگ امکان بر طرف کردن مشکل ژنتیکی رنگ دانه‌های زرد دندان نیز وجود دارد، بیش‌تر از سایر روش‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد.

برای بلیچینگ دندان از پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود. این ماده با رنگدانه‌های رسوب کرده در مینای دندان اکسید می‌شود و این رنگدانه‌ها را از بین می‌برد. همچنین با گذشت زمان و رسوخ به لایه‌های زیرین مینای دندان، رنگ دندان‌ها را روشن‌تر می‌کند. البته ناگفته نماند که بلیچینگ دندان به دو شکل قابل انجام است. این روش‌ها به بلیچینگ در خانه و مطلب معروف هستند که در ادامه به طور خلاصه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

بلیچینگ دندان در خانه

برای انجام بلیچینگ دندان در خانه لازم است که با حضور در مطب دندانپزشکی از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری انجام شود. این قالب‌گیری برای ساختن یک جفت قالب شفاف برای قرار گرفتن در فک بالا و پایین شما در لابراتوار صورت می‌گیرد. مدت زمان قرار گیری این قالب‌ها بر روی دندان برای سفید کردن آن‌ها نیز معمولا متفاوت است و در این زمینه مشورت با دندانپزشک متخصص الزامی است.

بلیچینگ چیست

بلیچینگ دندان در مطب

این روش از بلیچینگ دندان به کمک مواد حساس به گرما و نور و توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید که در این روش از سفید کردن دندان باید با استفاده از مواد مخصوصی از لثه‌ها محافظت شود. این روش دقت بالایی نیاز دارد و طبیعتا هزینه بیش‌تری نیز نسبت به روش قبلی خواهد داشت.

آیا بلیچینگ تنها روش موجود برای سفید کردن دندان است؟

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است این است که آیا به غیر از بلیچینگ دندان روش دیگری هم برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد یا خیر؟ در این مورد باید بدانید که علاوه بر بلیچینگ، لمینت و استفاده از روش‌های خانگی هم می‌توانند به سفید کردن دندان ها کمک کنند. اما مسئله اینجاست که بلیچینگ علمی‌تر و تخصصی‌تر از روش‌های دیگر است. ماندگاری بالاتری هم نسبت به روش‌های دیگر دارد و علاوه بر سفید کردن دندان‌ها کمترین آسیب را به آن‌ها وارد می‌کند.

بلیچینگ چیست

برای آشنایی با روش‌های خانگی سفید کردن دندان ها و آشنایی با دلایل تغییر رنگ دندان می‌توانید به وبلاگ لبخندون مراجعه کنید و با مطالعه مطالب مربوطه اطلاعات بیش‌تری در این زمینه به دست آورید. در ادامه ما هم سعی داریم تفاوت بین لمینت و بلیچینگ را برای شما عزیزان تشریح کنیم.

بلیچینگ و لمینت چه تفاوتی با هم دارند؟

وقتی صحبت از سفید کردن دندان‌ها می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت بلیچینگ و لمینت متمرکز می‌شود. اما سوال اینجاست که این دو چه تفاوتی با هم دارند و کدام یک روش مناسب‌تری برای سفید کردن دندان‌ها هستند؟ اکنون که این موضوع برای شما روشن شد که بلیچینگ چیست و چگونه انجام می‌گیرد، می‌خواهیم اطلاعاتی را در خصوص لمینت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بلیچینگ چیست

لمینت لایه‌ای هم رنگ با دندان است که بر روی آن قرار می‌گیرد و باعث اصلاح رنگ یا فرم دندان می‌شود. لمینت یکی از موثرترین راهکارهایی است که برای طراحی لبخند به کار برده می‌شود و به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌گیرد.

در لمینت مستقیم که به لمینت کامپوزیتی نیز معروف است، لایه نازکی از جنس کامپوزیت با ایجاد تراش اندکی بر روی دندان در لایه بیرونی دندان قرار داده می‌شود و منجر به تغییر رنگ دندان می‌شود. لمینت مستقیم قیمت مناسبی نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان دارد.

لمینت غیر مستقیم یا سرامیکی نیز از نظر فرآیند انجام‌گیری دقیقا مشابه با لمینت کامپوزیتی است. با این تفاوت که در روش لمینت سرامیکی لایه‌ای از جنس سرامیک یا چینی بر روی دندان قرار داده می‌شود. با توجه به مقاومت بالای سرامیک این روش ثبات رنگ و مقاومت بیش‌تری نسبت به لمینت مستقیم دارد. اما قیمت آن نیز بالاتر است.

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان گفت بلیچینگ به صورت مستقیم با تحت تاثیر قرار دادن مینای دندان، سبب روشن‌تر شدن رنگ عاج می‌شود. در حالی که لمینت لایه‌ای خارجی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد و رنگ زیباتری به آن می‌بخشد. بنابراین بلیچینگ ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روش‌ها خواهد داشت و طبیعی‌تر به نظر خواهد رسید.

عوارض بلیچینگ چیست ؟

هر چند بلیچینگ معمولا زیر نظر متخصص انجام می‌شود و روش مطمئنی برای سفید کردن دندان‌ها است. اما مانند هر عمل زیبایی می‌تواند عوارضی نیز در پی داشته باشد. هر چند عوارض آن قابل پیش‌بینی و پیشگیری است. همانگونه که پیش‌تر نیز گفته شد برای انجام بلیچینگ دندان از پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود. که این ماده با تاثیرگذاری بر روی مینای دندان می‌توانند منجر به سفیدی دندان‌ها و زیبایی آن‌ها شوند.

بلیچینگ چیست

مسئله اینجاست که در ابتدای مراحل درمانی ممکن است مینای دندان‌ها در اثر استفاده از هیدروژن پروکساید حساس شوند و دندان‌‌ها و لثه‌های شما حساسیت زیادی از خود نشان دهند. البته لازم به ذکر است که این مشکل با استفاده از خمیر دندان‌های ضد حساسیت قابل درمان است.

آیا خمیر دندان سفید کننده یا پودر سفید کننده می‌تواند جایگزین مناسبی برای بلیچینگ دندان باشد؟

قیمت نسبتا بالای بلیچینگ باعث می‌شود که بسیاری از افراد استفاده از خمیر دندان یا پودرهای سفید کننده دندان را جایگزین آن کنند. اما باید بدانید که این محصولات خاصیت سایندگی دارند. بنابراین هر چند منجر به سفید کردن دندان‌ها می‌شوند اما با سایش سطح خارجی دندان‌ها می‌توانند به مینای دندان آسیب برسانند. بنابراین بهتر است تا جای ممکن از این مواد برای سفید کردن دندان استفاده نشود.

در این مطلب سعی کردیم به سوالاتی از قبیل این‌که بلیچینگ چیست ، چگونه انجام می‌گیرد و چه عوارضی در پی دارد؟ پاسخ دهیم. اگر هنوز هم سوالاتی در این زمینه دارید که احساس می‌کنید به آن‌ها به صورت کامل پاسخ داده نشده است. می‌توانید این سوالات را با تیم لبخندون در میان بگذاریم تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ دهند.

نظری دهید