دسته‌ها
ترمیم یا پر کردن دندان

چه مراقبت‎هایی برای بعد از پر کردن دندان نیاز است؟

پر کردن دندان‎ یکی از رایج‎ترین روش‎های دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی دندان می‌باشد. پرکننده‎های دندان شکل، عملکرد و زیبایی دندان آسیب دیده را به آن باز می‌گردانند و از پیشرفت پوسیدگی و…

پر کردن دندان‎ یکی از رایج‎ترین روش‎های دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی دندان می‌باشد. پرکننده‎های دندان شکل، عملکرد و زیبایی دندان آسیب دیده را به آن باز می‌گردانند و از پیشرفت پوسیدگی و از دست دادن دندان جلوگیری می‎کنند. بعد از پر کردن دندان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای در دراز مدت و کوتاه مدت داریم زیرا که دندان پرشده حساس شده و ممکن است آسیب ببیند. ما در ادامه روش‌هایی را برای اینکه بعد از پرکردن دندان چه کنیم معرفی می‎نماییم.

چقدر طول می‌کشد تا پرکننده‎ی دندان سفت شود؟

امروزه انواع پرکنند‎های دندان وجود دارند که هر کدام مدت زمان خاصی را برای سفت و سخت شدن می‌طلبند. پرکننده‌های طلا، آمالگام و کامپوزیت حدود 24 تا 48 ساعت نیاز به مراقبت دارند تا سفت شوند. پرکننده‌ی سرامیکی بلافاصله با کمک اشعه‌ی آبی دندانپزشکی سفت می‌شود. گلاس آیونومرها نیز نیاز به سه ساعت برای سفت شدن دارند اما با این حال بهتر است که حداقل 48 ساعت مراقب آن‎ها باشید.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

بعد از پرکردن دندان چه کنیم

معمولا دهان، بعد از پر کردن دندان‎ها بخاطر ماده بی‎حس کننده، کرخت می‎شود و شما باید چند ساعتی را صبر کنید تا بی‌حسی دندان‎تان کاملا رفع شود.

از داروهای مسکن استفاده کنید

شما می‎توانید در صورت لزوم داروهای مسکن مصرف کنید. معمولا با از بین رفتن تاثیر داروهای بی‌حسی، دندان درد شما شروع خواهد شد و احتمالا با تورم لثه نیز روبرو خواهید شد. برای کنترل حساسیت دندان و کاهش درد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. این درد و حساسیت نهایتا در عرض یک هفته بهبود خواهد یافت.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

تا چند ساعت چیزی نخورید

دهان شما تا چند ساعت بعد از پر کردن دندان، احساس کرختی و بی‌حسی خواهد داشت که بخاطر بی‌حس‌کننده‎ای است که در طول پرسه‎ی درمان تزریق شده است. شما باید تا زمانی که بی حسی دندان‎تان کاملا رفع نشده است، از خوردن هر نوع غذا و نوشیدنی اجتناب کنید.
دلیل آن این است که چون دهان‎تان بی‌حس است دیگر نمی‌توانید سردی و گرمی غذا و نوشیدنی را تشخیص دهید و یا اینکه بی‌‏حسی باعث شود که زبان‎، لب یا داخل گونه‎تان را گاز بگیرید و به خودتان آسیب بزنید.

اگر نمی‎تونید صبر کنید تا کرختی دهان‎تان رفع شود، حداقل مواد غذایی نرم مثل ماست یا سیب‌زمینی و نوشیدنی‎های ساده مانند آب را مصرف کنید.

همینطور سعی کنید از طرف مقابل از پرکننده دندان برای جوییدن غذا استفاده کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

از غذاها و نوشیدنی‏‌های خیلی سرد و داغ اجتناب کنید

دندان‎های شما و پرکننده دندان به احتمال زیاد تا چند روز بعد از درمان حساس خواهند بود. برای کنترل حساسیت و درد دندان از مصرف نوشیدنی‎ها و غذاهایی که خیلی سرد و داغ هستند خودداری کنید چرا که می‌توانند به پرکننده‎ی دندان آسیب برسانند.
درجه حرارت بالا و پایین می‌تواند ماده‌ی پرکننده دندان مخصوصا اگر از نوع فلزی باشد، را منبسط و منقیض کند. این تغییر شکل ماده پرکننده دندان می‌تواند باعث ترک‌خوردگی یا شکستگی ماده پرکننده شود. قبل از اینکه سوپ، قهوه یا چای را مصرف کنید، مطمئن شوید که کاملا خنک شده است.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

از مواد غذایی سفت، جوییدنی و چسبناک خودداری کنید

سعی کنید از مصرف مواد غذایی سفت، جوییدنی و چسبناک برای چند روز بعد از پر کردن دندان‎ها خوداری کنید. جوییدن یا گاز گرفتن مواد غذایی سفت و سخت می‎توانند باعث افتادن ماده‌ی پرکننده یا حتی خود دندان‎تان شود. همینطور غذاهای چسبنده می‌توانند سطح دندان پرشده را برای مدتی بپوشانند و باعث شوند که دندان شما بیشتر در معرض حفره و پوسیدگی قرار گیرد.
به طور کلی مواد غذایی که در بین دندان‏‌های شما گیر می‌کنند، دندان‏‌های شما را ضعیف‎تر کرده و خطر ابتلا به پوسیدگی و حفره را بالاتر می‌برند. برای جلوگیری از چنین اتفاقی بعد از هر وعده‏ی غذایی دهان خود را با آب خالی بشویید و دوبار در روز با خمیردندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید. همینطور کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

از طرف مقابل‌ دهان‎تان برای جوییدن استفاده کنید

سعی کنید حداقل برای یکی دو روز از طرف مقابل پرکنندگی برای جوییدن غذا استفاده کنید. این کار باعث می‎شود که آسیبی به پرکننده‎ی دندان‎تان وارد نشود و به درستی سفت و سخت شود.

بعد از پرکردن دندان چه کنیم
بعد از پرکردن دندان چه کنیم

مواردی که در بالا اشاره کردیم برای روزهای اول پر کردن دندان‏‌ها می‌باشد که باید آن‎ها را رعایت کنید. البته این جمله به این معنی نیست که شما بعد از آن می‎توانید پرکردگی دندان‎تان را رها کنید.

سعی کنید هر روز دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

دوبار در روز مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می‌تواند سلامت دندان‎ها، پرکننده و لثه‏ شما را تضمین کند. زمانی ذرات غذایی بین دندان‎های شما باقی می‌ماند، شرایط برای رشد باکتری‌ها فراهم شده و پوسیدگی و حفره‏ها را در پی خواهد داشت. مسواک و نخ دندان می‎تواند پلاک‎های دندان را از بین ببرد و سلامت دندان‎های شما را تضمین کند.

توجه کنید که مصرف بیش از حد چای و قهوه می‌تواند باعث ایجاد لکه‎هایی روی دندان‎ها و پرکننده‎ی دندان‎تان شما شود. سعی کنید بعد از مصرف این دو نوشیدنی، دندان‌‏های خود را بشویید.

همینطور توتون، تنباکو و سیگار نیز می‎تواند لکه‎هایی روی دندان‏‌های شما ایجاد کند. بهتر است از آن‏ها بپرهیزید.

مصرف غذا و نوشیدنی‎های اسیدی و شیرین را محدود کنید.

شما با پر کردن دندان از پیشرفت پوسیدگی و حفره جلوگیری می‌کنید اما به این معنی نیست که دندان شما دیگر در خطر پوسیدگی قرار ندارد. پوسیدگی دندان می‎تواند از زیر ماده پرکننده نیز رخ دهد و مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‏‌های قندی می‎تواند به آن کمک کند. سعی کنید بعد از مصرف این مواد غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از پوسیدگی دندان‌ها در آینده جلوگیری نمایید.

  • اگر در جایی هستید که نمی‎توانید مسواک بزنید، می‎توانید دهان‎تان را با آب خالی بشویید.
  • خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل متشکل از پروتئین، میوه‎ها، سبزیجات و حبوبات می‎تواند به سلامت عمومی بدن‎تان از جمله بهداشت دهان و دندان‎هایتان کمک کند.
  • حتی برخی از مواد غذایی سالم مثل مرکبات که بسیار مفید هستند، می‎توانند به دندان‏های شما آسیب برسانند. مرکبات اسیدی بوده و می‎توانند مینای دندان را ضعیف کنند. سعی کنید بعد از خوردن مرکبات تا یک ساعت مسواک نزنید چرا که ممکن است باعث سایش مینای دندان شوند.
  • چکاب‎های منظم دندانپزشکی را فراموش نکنید. مراجعه منظم به دندانپزشکی می‎تواند پوسیدگی و حفره را در همان مراحل نخستین تشخیص دهد و از آسیب‎های بیشتر در آینده جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید