برای خلاص شدن از شر دندان درد چکار کنیم؟

دندان‌درد یکی از دردهای است که معمولاً هر کسی به آن دچار می‌شود و شروع این درد بدون علائم هشداردهنده بسیار ناخوشایند است که اگر به موقع درمان نشود، باید دندان کشیده شود.ما دراین مقاله از سایت لبخندون به راه های خلاص شدن دندان درد را به شما اموزش می دهیم.

 

دندان درد چیست؟

دندان درد می تواند از طریق تغییرات دما مثل تماس با نوشیدنی های سرد یا فشار روی دندان در هنگام جویدن تحریک شود. در موارد دیگر دندان درد می تواند به صورت خود به خودی و بدون تحریک ایجاد شود. نادیده گرفتن دندان درد در هنگام غذا خوردن سخت است. درد مداوم دندان باعث می شود به دنبال راهی برای خلاص شدن از درد باشیم.

 

علل دندان درد چیست ؟

 • حساسیت به سرما حساسیت به سرما می‌تواند نشانه تحلیل رفتن لثه، از بین رفتن مینای دندان (بر اثر افزایش سن یا زیاد مسواک زدن) یا حفره‌های دندانی باشد. حساسیت به سرما معمولا نشانه حفره دندانی کوچک است، اما همین حفره کوچک می‌تواند منجر به آبسه، ترک یا خرد شدن دندان شود.
 •  دندان درد مزمن و شدید اگر دندان درد مزمنی را در یک یا چند تا از دندان‌های خود حس می‌کنید؛ احتمالا به عصب آسیب رسیده است. آسیب عصبی دندان می‌تواند ناشی از دندان قروچه، پوسیدگی شدید دندان یا وارد شدن ضربه به دندان باشد.
 • دندان درد شدید گاهی با تورم صورت همراه است و می‌تواند نشانه عفونت یا آبسه باشد.
 • دندان درد به هنگام غذا خوردن؛ این درد می‌تواند نشانه‌ای از پوسیدگی و شکستگی جزئی باشد. درد شدید از خوردن غذا. معانی احتمالی: پر کردن نامناسب دندان، پوسیدگی دندان،  دندان شکسته یا خرد شده،عفونت
 •  درد پشت فک؛ می‌تواند ناشی از دندان نهفته (دندان عقل) که به دلیل محدود بودن فضا و کوچکی فک توانایی رشد ندارد باشد، و معمولا روی آن با استخوان، بافت مخاطی و یا هر دو پوشیده شده است.
 • دندان درد‌ها با توجه به میزان حساسیت و سطح درد متفاوت اند.
 • عفونت، آبسه یا شکستگی؛ معمولا ناشی از پوسیدگی و آسیب‌های وارده به دندان هستند. ترک یا شکستگی دندان می‌تواند ناشی از دندان قروچه، ضربه به دندان یا فرسایش دندان بر اثر گذشت زمان باشد. دندان قروچه می‌تواند منجر به شکستگی دندان و ایجاد ناهمواری در سطح آن شود.
 • هنگام ضربه زدن به انگشت تان از طرف دندان دچار درد می شود. معنی: رباط پریودنتال دژنراسیون یا التهاب 

 

دندان درد در مسافرت

روش های خانگی سنتی و شیمیایی برای رفع دندان درد

 

کاهش درد دندان عقل با آب نمک گرم

دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که آب نمک به عنوان یک کاهش دهنده درد عمل می کند ؛ آب نمک شناخته شده دارای ویژگی های ضد عفونی کننده طبیعی است و مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده ازا آب شور به عنوان یک شستشو برای دهان می تواند به طور قابل توجهی باکتری را کاهش دهد. بنابراین، آب نمک می تواند درمان را تسریع کند و به این ترتیب، ناراحتی در دندان عقل را به حداقل برساند.

 

میخک یک درمان موثر برای درد دندان عقل

گل میخک یک درمان موثر برای درد دندان است. می توان از خواص بیهوشی گل میخک استفاده کرد تا درد را کاهش داد همچنین از خصوصیات ضد باکتری گیاه می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد. برای استفاده از گل میخک، می توانید روغن گل میخک را روی یک پنبه اعمال کنید و آن را به طور مستقیم بر روی دندان عقل و لثه های اطراف دندان قرار دهید تا درد کاهش یابد.

 

کاهش درد دندان عقل با کیسه یخ

اگر درد در محل دندان عقل، موجب تورم شود، استفاده از یخ کمک کننده خواهد بود. یخ را در یک کیسه پلاستیکی و در یک حوله قرار دهید، توصیه می شود که بسته یخ را در ناحیه تورم قرار دهید، زیرا می تواند درد را از بین ببرد و همچنین التهاب را کاهش دهد.

 

ایبوپروفن از داروهای ضد درد برای درمان درد دندان عقل

ایبوپروفن نوعی از داروهای ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می کند ، این دارو می تواند برای کاهش ناراحتی و درد در اطراف دندان های آسیب دیده استفاده شود. چنین داروهایی به عنوان داروهای موقت موثر عمل می کنند تا زمانی که یک فرد بتواند به دندانپزشک مراجعه کند.

 

درمان درد دندان عقل با نعناع تند

نعناع تند به عنوان یک کشنده درد عالی برای دندان های عقل محسوب می شود. برگ آن دارای خواص بیهوشی و بی حسی برای محدود کردن درد است. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است که از عفونت جلوگیری می کند. برای استفاده از این گیاه برای این منظور می توانید یک توپ پنبه ای را در عصاره نعناع قرار دهید و آن را به آرامی در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. مزیت های اضافی با نعناع تند این است که دارای عطر و بوی تازه است و می تواند به طور قابل ملاحظه ای دهان را تازه کند.

 

این مطلب هم بخوانید!!!  دندان عقل نهفته چیست و چه خطراتی را به دنبال دارد؟

درمان درد دندان عقل در خانه

روغن درخت چای در کاهش درد دندان عقل موثر است ؛ روغن به عنوان یک عامل ضد باکتری قوی عمل می کند که باکتری ها را در دهان ریشه کن می کند. از آنجا که این دارو بسیار قوی است، توصیه می شود آن را با روغن نارگیل رقیق کنید. برای این درمان، می توان روغن رقیق شده را در محل درد مالش داد. معمولا پس از مدت کوتاهی درد از بین می رود.

 

کاهش احساس درد در لثه و دندان عقل با ژل نامبینگ

ژل نامبینگ برای لثه ها می تواند برای کاهش احساس درد در لثه استفاده شود.ماده فعال در این ژل معمولا بنزوکائین است ؛ معمولا ژل های دندانی به لثه ها اعمال می شود، اما اگر به بنزوکائین حساسیت دارید، استفاده نکنید.

کاهش احساس درد با آویشن

آویشن از جمله گیاه هایی است که دارای خواص ضد عفونی کننده است و می تواند به تسکین درد کمک کند. تیمول یکی از اصلی ترین ترکیب هایی است که در این گیاه وجود دارد و می تواند به کاهش عفونت و درد در بافت مورد نظر کمک کند. برای استفاده از این گیاه می توانید چند قطره روغن را در درون یک لیوان آب ریخته و همانند آب نمک آن را در دهان خود چرخانده و بیرون بریزید.

کاهش احساس درد با  سیر:

سیر از گذشته های دور به عنوان یکی از سبزیجات بسیار مفید برای از بین بردن عفونت و باکتری استفاده می شده است. برای استفاده از این روش باید چند حبه سیر را به صورت له شده به نمک آغشته کرده و بر روی دندان قرار دهید. همچنین در صورتی که جویدن سیر برای شما آزار دهنده نمی باشد می توانید آن را بجویید.

 

کاهش احساس درد با آلوورا:

 آلوورا از جمله مواد دیگری است که می تواند به کاهش درد دندان کمک کند. قرار دادن ژل آلوورا بر روی دندان از جمله بهترین گزینه ها برای تسکین درد است. استفاده از ژل آلوورا برای کاهش التهاب لثه بسیار مناسب است.

کاهش احساس درد با وانیل :

وانیل در کاهش درد ناشی از درد دندان موثر است. با استفاده از یک سواب پنبه، می توانید چند قطره عصاره را در حدود ۱۵ دقیقه در محل آسیب دیده قرار دهید ؛ این عصاره دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها و دارای ویژگی های بی حس کننده فعال است.

 

درمان درد دندان عقل با زردچوبه:

زردچوبه به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری خود در درمان درد دندان شناخته شده است ؛ برای درد دندان ها،زردچوبه را روی دندان ماساژ دهید، تا درد و تورم را کاهش دهد. به جای آن، دهان را با آب مخلوط شده با زردچوبه شستشو دهید.

 

کاهش احساس درد با روغن پونه کوهی:

 پونه به علت توانایی آن برای از بین بردن باکتری به عنوان یک شفا دهنده قوی شناخته شده است در نتیجه، به طور مرتب برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود. پونه معمولا برای کاهش تورم، درد و التهاب استفاده می شود. با توجه به ماهیت بسیار قوی آن، توصیه می شود که با روغن های دیگر رقیق کنید ، متناوبا، می توان از یک تکه پنبه برای اعمال روی لثه استفاده کرد.

درمان درد دندان عقل با پیاز:

این درمان خانگی برای تسکین درد و التهاب مفاصل به کار رفته است ؛پیاز به این دلیل موثر است که حاوی مواد گیاهی شیمیایی است که میکروب های مسئول این عفونت را هدف قرار می دهند و درد را تسکین می دهند می توانید پیاز خام بخورید، هرچه پیاز تند تر باشد، تسکین درد نیز بهتر خواهد شد.

پیاز ملایم، مانند پیاز شیرین، درد را تسکین می دهد ، اما نتیجه بهتر با خوردن پیاز قرمز یا زرد صورت می گیرد. با اولین نشانه دندان درد ، یک تکه پیاز بردارید و آن را بجوید آب پیازبه دندان نفوذ می کند. اگر متوجه شدید که درد شدید است، می توانید از انگشت برای نگه داشتن تکه پیاز به طور مستقیم روی دندان استفاده کنید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

 آدامس جویده‌شده:

وقتی دندان شکسته یا خالی شده از مواد ترمیمی در معرض محیط دهان قرار می‌گیرد می‌توان با آدامس جویده شده روی آن را پوشاند تا درد کاهش یابد. این کار را با دندان پر‌شده‌ای که موادش در شرف بیرون ریختن است نیز می‌توان انجام داد تا خود را به دندان‌پزشک برسانید. تا زمان درمان با چنین دندانی چیزی نجوید تا درد افزایش پیدا نکند.

کاهش احساس درد با کنجد:

بیشتر از ۱۶۰۰سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می بخشد. خواص کنجد شبیه آسپیرین است و مانند مسکن عمل می کند. این دانه ها برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر هستند. تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد.

 

این مطلب هم بخوانید!!!  فواید و مضرات استفاده از دهانشویه بر سلامت دهان و دندان‎ها

کاهش احساس درد با فلفل قرمز و زنجبیل:

فلفل قرمز و زنجبیل هر دو حاوی تسکین دهنده هستند و می‌توان از هر دو آن‌ها به صورت مجزا نیز استفاده نمود. هر یک از این مواد را در اندازه‌های مساوی با هم ترکیب کنید سپس مقدار کافی آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر در بیاید. یک گوله پنبه‌ای درست کنید سپس آن را در این ماده بغلتانید تا زمانی که درد دندان تسکین بیابد، روی دندانی که درد می‌کند اعمال کنید و نگه دارید. احتیاط کنید این مخلوط با لثه و زبان تان تماس پیدا نکند.

 

کاهش احساس درد با تکه های خیار:

تکه های خیار می توانند به تسکین درد دندان کمک کنند. آن ها خواص مبارزه با عفونت را ندارند ، اما وقتی دهان آسیب می بیند می تواند کارآمد باشد. برای درمان درد دندان عقل یک خیار بردارید و آن را به طور کامل بشویید و تکه تکه کنید و سپس در یخچال قرار دهید. وقتی دندان آسیب دید ، یک تکه خیار بردارید و آن را به طور مستقیم روی دندان آلوده قرار دهید. خنکی خیار درد را تسکین خواهد داد.

درمان فوری دندان درد شبانه

کاهش احساس درد با کیسه های چای

اگر درد دندان عقل ناشی از تورم زبان در ناحیه آلوده باشد، کیسه های چای درمان خوبی هستند. چای در بسیاری از درمان های خانگی به دلیل خواص ضد التهابی موجود در تانیک اسید استفاده می شود. موثرترین راه برای استفاده از کیسه های چای برای درمان این است که یک فنجان چای درست کنید و فنجان را در یخچال بگذارید و کیسه چای را داخل فنجان بگذارید. زمانی که خوب سرد شد کیسه را بردارید و آن را در دهان قرار دهید، به طور مستقیم روی لثه آسیب دیده قرار دهید . این کار به کاهش تورم کمک خواهد کرد و تسکین درد را تقریبا بلافاصله افزایش خواهد داد.

کاهش احساس درد با آب نمک

یک قاشق غذا خوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و سپس از آن به عنوان یک دهانشویه استفاده کنید تا تورم و التهابات کاهش یابد. مقدار کمی آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بگردانید. آب نمک دهان را پاکیزه می‌کند و برخی از تورم‌های ایجاد شده بر اث آلودگی را بر طرف می‌کند. آب نمک برای تمیز کردن ناحیه عفونی و شستن عوامل عفونت زا از محل کاربرد دارد و التهابات را کاهش می‌دهد.

 

کاهش احساس درد با برگ اسفناج

برگ اسفناج خام اثر مشابهی با برگ گواوا دارد. به سادگی برگ های اسفناج خام را بجوید یا آن را تبدیل به خمیر کنید و در برابر منطقه آسیب دیده قرار دهید.

 

کاهش احساس درد با برگ های گواوا 

اگر تجربه زیادی از دندان درد داشته باشید، میوه گواوا بهترین دوست شما خواهد بود. برگ های میوه گواوا حاوی خاصیت ضد اسپاسم ،آنتی باکتریایی ،ضد عفونی کنندگی هستند. برگ ها را میتوان تنها با آرام جویدن استفاده کرد. آب آن در عرض چند دقیقه آزاد خواهد شد. گزینه دیگر این است که ۵ تا ۷ برگ را انتخاب کرده و آن ها را ۵ دقیقه در قابلمه بجوشانید. وقتی آب سرد شد، می توانید از مایع آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

 

کاهش احساس درد با محلول پر اکسید هیدروژن 

برای از بین بردن برخی ناراحتی ایجاد شده در دهان و شستشوی دهان به کمک محلول ۳ درصد پر اکسید هیدروژن می‌توانید نتایج مطلوبی را بدست آورید. این محلول به ویژه در صورتی که دندان دردی همراه با تب و دهانی بد مزه دارید به شما کمک می‌کند برای دقایقی از درد خلاص شوید. مقداری محلول پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و دهان را باآن شستشو دهید و سپس بیرون بریزید.

کاهش احساس درد با خمیر جوش شیرین 

استفاده از خمیر جوش شیرین می تواند به تورم دندان و نیز کاهش درد کمک کند. این درمان خانگی را می توان به راحتی با استفاده از خمیر دندان بکار برد، آن را در ظرف کوچکی قرار دهید و آن را با جوش شیرین مخلوط کنید. می توانید این مخلوط را مستقیما روی دندان بزنید که با استفاده از این روش درد چند دقیقه بعد کاهش می یابد.

دندان درد کودکان

مسکن های قوی برای دندان درد کدامند؟

بیشتر مردم در مواقع دندان‌درد به سراغ دارو‌های تسکین دهنده درد می‌روند. اما اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که چه دارو‌هایی برای تسکین درد دندان خود استفاده کنند و چه مسکن‌هایی برای آن‌ها مناسب است. در ادامه به معرفی چند داروی موثر برای تسکین دندان درد می‌پردازیم.

ایبوپروفن:

 ایبوپروفن (با نام‌های تجاری Advil, Genpril, Midol IB, Motrin IB, Proprinal, Smart Sense) یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین دارو‌های مسکن برای دندان‌درد است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف صحیح می‌تواند دندان‌درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید.

در دو دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشور‌ها قابل تهیه می‌باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو…) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید. فرم ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده است) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد.

استامینوفن:

استامینوفن از دارو‌های مؤثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیابه عنوان مسکن معروف است هرچند که خاصیت ضددردی دارد، ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر دارو‌های ضددرد تجویز می‌شود. در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود. زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدید ایجاد کند.

بی‌حس کننده‌ها یا ضددرد‌های موضعی:

 قطره‌های صناعی یا گیاهی و افشانه‌ها (اسپری‌ها) روی دندان‌درد اثردارند، ولی فقط مدت کوتاهی دندان‌درد را برطرف می‌کنند. معمولا جای دارو‌های خوراکی و تزریقی را نمی‌گیرند. به علاوه ممکن است ایجاد حساسیت موضعی، حالت سوختگی مانند یا زخم هم در ناحیه بکنند. ولی در مصرف چند باره، به مدت کمی می‌توانند درد را برطرف کنند.

دندان درد کودکان

نکات مهم در مراقبت از دندان ها

درد دندان همانطور که گفته شد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و برای برطرف کردن دائمی آن باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد. پس از پر کردن یا کشیدن دندان ها سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید.

قبل از مصرف هر دارو یا انجام هر عملی سعی کنید موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. استفاده از مسکن های آرامش بخش پس از پر کردن دندان توصیه می شود. تا چند روز سعی کنید از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید و تا حد ممکن برای جویدن از طرف مقابل دندان های خود استفاده کنید.استفاده از مسواک و نخ دندان در صورتی که در تماس با دندان تازه پر کرده نباشد مشکلی ایجاد نمی کند. موارد استفاده از این وسایل را حتما با دندانپزشک معالج خود در میان بگذارید. برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونتی سعی کنید تا یک هفته پس از پر کردن دندان دهان خود را با آب و نمک بشویید. استفاده از محلول های پاکسازی لثه و دندان با مشورت پزشک توصیه می شود. تاثیر بی حسی پس از پر کردن دندان معمولا در حدود چند ساعت می ماند و نیازی به نگرانی نیست. در صورت بروز هر گونه خونریزی شدید و یا تب های طولانی مدت حتما موارد را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

 

این مطلب هم بخوانید!!!  با انواع روش‌های ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید

چه هنگام باید به دندانپزشکی بروید؟

دندان درد خود را در طول ۲۴ ساعت بعدی نظارت کنید. اگر آن را با روش های خانگی گفته شده توانستید کاهش دهید،پس فقط ممکن است که کمی دندان یا لثه تان تحریک شده باشد و نیازی به پزشک نباشد. اما اگر علائم زیر را دارید قرار ملاقات با دندانپزشک خود را داشته باشید:

 

 • درد شدید است
 • دندان درد شما بیش از دو روز طول می کشد
 • در هنگام باز کردن دهان،درد دارید
 • تب یا سردرد دارید
 • شما در تنفس یا بلعیدن  دچار مشکل هستید

 

عواملی که باعث دندان درد می شوند ،پالپ شامل عصبی است که بسیار حساس به درد است. التهاب پالپ یا پالپیت می تواند به علت هر چیزی مرتبط با دندان باشد. علل شایع درد دندان عبارتند از:

 

 • حفره های دندانی / پوسیدگی دندان
 • حساسیت دمایی – مایعات گرم و یا سرد یا غذاها
 • هوای گرم یا سرد
 •  ساییدگی دندان ها (لکه های سیاه روی دندان)
 • ارتودنسی متحرک 
 •  تورم اطراف دندان
 •  دندان عقل تاثیر گرفته
 • بارداری
 •  ورم لثه
 •  بیماری پریودنتال
 •   عقب رفتگی لثه – ایجاد مشکل در ریشه دندان که توسط لثه یا استخوان پوشیده شده است
 •  شکستگی دندان
 • فرسایش اسیدی
 • پر کردن دندان آسیب دیده یا شکسته یا تاج
 • سایر علل دیگر دندان درد عبارتند از:
 •  تجمع غذا و باقی مانده غذا بین دندان ها، به خصوص اگر دندان هایتان فاصله داشته باشد
 •  التهاب یا عفونت در ریشه دندان یا در لثه
 •  ترومای دندان، از جمله آسیب و یا ساییدگی دندان
 •  شکست ناگهانی دندان یا ریشه دندان
 •  شکاف در دندان که در طول زمان افزایش یابد
 •  عفونت سینوسی که به صورت درد در دندان احساس می شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن