دسته‌ها
مقالات تخصصی

این ۱۰ تا کار باعث خراب شدن و نابودی دندان هایتان می شود!!!

قطعا شما هم نمی‌خواهید دندان‌های‌تان را از دست بدهید، اما شاید بعضی عادت‌‌های‌تان  ممکن است دندان‌های‌تان را نابود کند، مجله دندانپزشکی لبخندون به شما این عادت ها را یاد می دهد!!!

بعید است کسی را پیدا کنید که هیچ عادت بدی نداشته باشد. این عادت بد می‌تواند نمود بیرونی داشته باشد یا نداشته باشد اما هرچه باشد به هرحال عادت خوبی نیست.

برخی از این عادات هم به خودی خود شاید بد نباشند اما وقتی بخش خاصی از بدن هدف آنها باشد آن وقت ماجرا تفاوت خواهد کرد. عاداتی وجود دارند که می‌توانند برای دهان و دندان‌های شما به‌شدت مضر باشند. اگر شما هم چنین عادت‌هایی دارید بهتر است هر چه زودتر آنها را کنار بگذارید تا آسیب بیشتری به دندان‌های‌تان وارد نشود.

Image result for bad teeth pictures"

جویدن یخ

یخ ماده ای طبیعی است و قند هم ندارد. خنک است و در گرمای تابستان حس خوبی دارد بنابراین خیلی ها فکر می کنند خوردن یخ ضرری ندارد اما واقعیت این است که جویدن و خردکردن تکه های سخت و یخ زده می تواند باعث ترک خوردن یا لب پرشدن دندان های شما شود. اگر این عادت عجیب و مضر شما ادامه یابد می تواند باعث تحریک عصب دندان شده و به دندان درد منتهی شود. در این حالت خوردن غذاهای داغ یا سرد می تواند باعث ایجاد دردی تیز و شدید و فوری یا حتی دردی طولانی مدت و تاخیری شود بنابراین دفعه بعد به جای یخ بهتر است آدامس بجوید.

 

زیاده‌روی در مصرف میوه‌ها و سبزی‌های اسیدی

همان‌طور که دهان‌شویه‌های اسیدی می‌توانند مینای دندان‌ها را از بین ببرند، اسیدهای خوراکی در قالب میوه‌ها و سبزی‌های اسیدی نیز می‌توانند همین مشکل را ایجاد کنند. این مواد غذایی عبارت‌اند از انواع مرکبات و آب آن‌ها، گوجه‌فرنگی، آناناس، سرکه، نوشابه‌های گازدار، بعضی از نوشیدنی‌های ورزشی و بعضی از سس‌های سالاد مبتنی بر سرکه.

محققان می‌گویند که لزومی ندارد که شما همه این مواد غذایی را برای همیشه از رژیم غذایی کنار بگذارید. استفاده از آب ساده پس از مصرف این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، اثرات منفی‌شان را تا حدود زیادی از بین می‌برد. البته باید پس از مصرف چای یا میوه‌هایی مانند بلوبری، آب بیشتری بنوشید.

پرهیز از خوردن مداوم شکر

انواع بسیاری از باکتری های مختلف در دهان شما زندگی می کنند برخی برای بهداشت دهان و دندان شما مفید هستند اما برخی مضر هستند.
برای مثال، مطالعات نشان داده اند که یک گروه انتخابی از باکتری های مضر در دهان شما اسید تولید می کنند هر زمان دندان ها با آنها روبرو شوند قند هضم می شود.
این اسیدها مواد معدنی را از مینای دندان حذف می کنند که براق و محافظ لایه بیرونی دندان شما هستند این فرآیند دمیلینه نام دارد.
خبر خوب این است که بزاق شما کمک می کند تا به طور مداوم این آسیب در یک فرایند طبیعی به نام رمینرالیزاسیون معکوس باشد.
مواد معدنی در بزاق شما مانند کلسیم و فسفات علاوه بر فلوراید از خمیر دندان و آب به تعمیر مینای دندان شما با جایگزین کردن مواد معدنی از دست رفته در “حمله اسید” کمک  می کند این به تقویت دندان های شما کمک می کند.
با این حال، تکرار چرخه حملات اسید باعث از دست دادن مواد معدنی در مینای دندان می شود با گذشت زمان، این ضعیفی و خرابی مینای دندان سبب تشکیل یک حفره می شود.
به عبارت ساده، یک حفره یک سوراخ در دندان و ناشی از پوسیدگی دندان است این نتیجه ای از باکتری های مضر است که قند در مواد غذایی را هضم و اسید تولید می کنند.
اگر درمان نشود، حفره می تواند به لایه های عمیق تر از دندان گسترش و باعث درد و ممکن است سبب از دست دادن دندان شود.
نشانه های پوسیدگی دندان شامل یک دندان درد، درد هنگام جویدن و حساسیت به مواد غذایی شیرین، گرم یا سرد و نوشیدنی می باشد.

دندان قروچه و اشکال در رویش دندان‌های دائمی

این عادت غلط بیشتر مربوط به انقباض عضلات جویدن است که با انقباض زیاد و طولانی مدت، می‌تواند سبب ساییده‌شدن دندان‌ها شود. در برخی از کودکان توجه و تمایل آنها برای شنیدن صدای آن ممکن است آن را به عادت تبدیل کند. دندان قروچه در دوره‌ای از رشد و در درجات خفیف طبیعی و برای تکامل سیستم دندانی ضروری است ولی هنگامی که به‌صورت عادت و به مقدار و شدت زیاد انجام شود نیازمند بررسی بیشتر خواهد بود که در این موارد مشاوره با متخصص ارتودنسی جهت بررسی مراحل رشد و تکامل دندانی و بررسی اثرات مخرب آن توصیه می‌شود. در برخی از کودکان این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌های انگلی نیز باشد که بررسی آن بدون ضرر است.

Image result for bad teeth pictures"

نوشیدن مشروبات الکلی

اسید موجود در این نوشیدنی ها مینای دندان را از بین می‌برد و باعث ایجاد لکه هایی بر روی دندان ‌ می‌شود که البته این لکه ها با روش‌های سفید کردن دندان برطرف می‌شوند.

یپس و سیب زمینی سرخ کرده

باکتری های موجود در پلاک روی دندان ها ، غذاهای نشاسته ای را به اسید تبدیل می کند که باعث تخریب دندان ها می شوند . چیپس معمولا پس از مصرف بین دندان ها گیر کرده و حتی گاهی روی دندان ها نیز باقی می ماند . بنابراین پس از مصرف اینگونه غذاها حتما از نخ دندان و مسواک استفاده کنید .

بهداشت دهان و دندان را کامل رعایت نمی‌کنید

اگر تا کنون استفاده از نخ‌دندان را جدی نگرفته‌اید، هرچه زودتر باید این کار را به برنامه روزانه خودتان اضافه کنید. محققان می‌گویند که استفاده نکردن از نخ‌دندان می‌تواند به تجمع پلاک‌های مخرب در دندان‌ها منجر شود و آسیب‌های جدی به آن‌ها برساند. این در حالی است که نخ‌دندان می‌تواند باکتری‌های مخرب را تا حدود زیادی از دندان‌ها جدا کند و مانع از فعالیت تخریبی آن‌ها شود.

Image result for bad teeth pictures"

جویدن مداد

زمان مطالعه یا کار کردن، مداد جویده‌اید؟ درست مثل خرد کردن یخ، این عادت هم به دندان‌ها آسیب می‌رساند. در این مواقع آدامس‌های بدون شکر گزینه‌ بهتری هستند. این آدامس‌ها باعث ترشح بیشتر بزاق دهان و تقویت دندان می‌شود.


نوشیدن قهوه


نوشیدن قهوه باعث زردی و اسیدی‌شدن دندان می‌شود. خوشبختانه می‌توان با استفاده از روش‌هایی ساده، دوباره دندان‌ها را سفید کرد. در این زمینه با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

Image result for bad teeth pictures"
سیگار کشیدن


سیگار هم مثل سایر محصولات تنباکو باعث لک و آسیب به لثه می‌شود. تنباکو همچنین باعث سرطان دهان، لب و زبان می‌شود. اگر به‌دنبال دلیلی برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

 

خوردن پاستیل

همه خوردنی‌های شیرین که حاوی شکر هستند می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند اما هرچه این مواد چسبناک‌تر باشند سخت‌تر از روی دندان‌ها جدا شده و به دلیل تماس بیشتر خطر پوسیدگی را افزایش می‌دهند. یکی از آنها همین پاستیل‌های خوشمزه و خوش آب و رنگی است که همه دوست دارند. اگر هیچ جور نمی‌توانید از خوردن آنها دست بکشید بهترین راه خوردن آنها همراه با غذاست چون موقع خوردن غذا به دلیل تحرک فیزیکی بیشتر زبان و ترشح بیشتر بزاق امکان پاک شدن بقایای پاستیل از روی دندان‌ها بیشتر است.

Image result for bad teeth pictures"

تخمه شکستن

عادت لذت بخشی که ترک کردن آن برای بسیاری غیرممکن است به راحتی می‌تواند دندان‌های جلویی شما را به شکل باورنکردنی‌ای تخریب کند. تخمه شکستن مداوم و طولانی‌مدت آسیب‌هایی کوچک و نامحسوسی به دندان‌ها وارد می‌کند که در طولانی‌مدت اثر تجمعی آنها باعث سایش شدید مینا و پریدگی لبه دندان‌ها می‌شود. ترمیم چنین ضایعاتی کار دشوار و پرهزینه‌ای است بنابراین متاسفانه باید گفت بهترین راه برای پیشگیری تخمه نشکستن است. اگر هم نمی‌توانید این عادت را کنار بگذارید دست کم تخمه‌هایی با پوسته نرم‌تر بخورید مثل تخمه کدو.

دیدگاهتان را بنویسید