ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی محبوب ترین و همچنین راه حلی ایده آل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند و به جرات می‌توان گفت یک جهش بزرگ در علم دندان‌پزشکی محسوب می‌شود.

ایمپلنت دندان اساسا یک پیچ تیتانیوم (مانند ریشه دندان) است که از طریق جراحی در داخل استخوان فک به عنوان ریشه دندان  قرار می گیرد و با قرار دادن یک تاج بر روی آن علاوه بر اینکه از نظر ظاهری شبیه یک دندان طبیعی است بلکه عملکردی مانند دندان‌های طبیعی را دارد. در واقع ایمپلنت راه حل واقع بینانه و طولانی مدت برای بازگرداندن عملکرد دندان‌ها و لبخند شما است.

مشکلات و عوارض دندان از دست رفته

– مشکل در صحبت کردن و تلفظ صحیح کلمات به علت شکاف ایجاد شده به علت فقدان یک یا چند دندان.
– محدودیت در انتخاب مواد غذایی و جویدن.
– از دست رفتن دندان باعث تاثیر مستقیم در چهره فرد به خصوص در لب‌ها و گونه فرد می‌شود.
– پوسیدگی دندان و بیماری لثه در طول زمان به علت انباشت پلاک و خوردن غذا در شکاف ناشی از دندانهای از دست رفته و همچنین شیب دندان‌های مجاور به فضاهای خالی از عوارض ناشی از فقدان یک دندان است.
– از آنجایی که دندان‌ها تاثیر مستقیمی در ظاهر هر شخصی دارند، نبود یک یا چند دندان باعث کاهش اعتماد به نفس و پنهان کردن لبخند در یک جمع می‌شود.

چرا ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟

– ایمپلنت دندان بدون شک بهترین و محبوب ترین راه حل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و باعث تحول بزرگی در دندان‌پزشکی شده است.
ایمپلنت های دندانی به عنوان راه حل های واقعی و طولانی مدت برای بازگرداندن عملکرد لبخند شده و عملکردی شبیه دندان های طبیعی دارند.
ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته می شوند و به علت سازگاری بالایی که با استخوان دارند باعث طول عمر بالای ایمپلنت‌های دندانی می‌شوند.
ایمپلنت‌ برای همه افراد صرف نظر از سن و جنسیت مناسب می‌باشد

موفقیت بالای 98 درصدی ایمپلنت‌های دندانی تضمینی برای مطمئن بودن این درمان است.

مزایای ایمپلنت

– بهترین گزینه برای جایگزینی دندان با عملکردی مشابه دندان طبیعی ‌می‌باشد
ایمپلنت‌های دندان از طول عمر بالایی برخوردار هستند
به حفظ ظاهر فرد و لبخند کمک شایانی می‌کند
به هیچ وجه به استخوان و دندان‌ها آسیب نمی‌رساند و باعث حفظ آن‌ها می‌شود
افزایش اعتماد به نفس را برای شخص به ارمغان می‌آورد
بدون هیچ گونه نگرانی و محدویتی از خوردن غذاهای مورد علاقه لذت ببرد

مراحل ایمپلنت

جراحی ایمپلنت معمولا یک جراحی سر پایی دندان پزشکی است که در چند مرحله انجام می شود:

– دندان آسیب دیده خارج می شود

– استخوان فک سوراخ می‌شود. سوراخ ها به اندازه کافی عمیق هستند تا ایمپلنت به درستی قرار گیرد. پزشک ممکن است مجبور باشد که پیوند استخوان را در مواردی که استخوان ضعیف است یا به اندازه کافی ازجراحی ایمپلنت پشتیبانی نمی کند. انجام دهد.

– بعد از ترمیم استخوان فک، جراح پیچ های فلزی ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد

– اکنون وارد بازه ی ترمیم آغاز می‌شود که ممکن است چند ماه طول بکشد. هنگامی که پیچ فلزی ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده شد، تلفیق استخوان با پیچ آغاز می شود. طی این فرآیند، استخوان فک رشد می کند و با سطح ایمپلنت دندانی یکی می شود. این فرآیند که ممکن است چندین ماه زمان ببرد، کمک می کند که پایه محکمی برای دندان مصنوعی جدید به وجود بیاید، همانند کاری که ریشه برای دندان های طبیعی می کند.

– پس از این، تاج موقت به بیمار داده می شود که شکاف را پوشش می‌دهد تا زمانی که استخوان به طور کامل بهبود یابد.

– به طور کلی، این فرآیند بسته به سلامت و ساختار استخوان، بین 3 تا 6 ماه طول می کشد. با این حال، وقتی که بیماران ساختار استخوانی خوب داشته باشند، این زمان کاهش می‌یابد.

– جراح بقیه اجزای پیچ را در دهان شما قرار می دهد. (در بعضی موارد که ایمپلنت بسیار پایدار است، این عمل می تواند همزمان با قرار دادن ایمپلنت صورت بگیرد)

– بعد از ترمیم بافت نرم، دندان پزشک شما قالب هایی از دندان ها و استخوان فک شما تهیه می کند و بعدا دندان یا دندان های نهایی را قرار می دهد.

– تمامی فرایند ممکن است چندین ماه طول بکشد که بیشتر آن به ترمیم و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد.

لیست خدمات کلینیکی مرتبط

محدوده قیمت خدمات

مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت

پس از عمل جراحی ایمپلنت، دستورالعمل های پس از عمل را دنبال کنید و هرگز در مشورت با دکتر برای هر گونه سوال یا مشکل دریغ نکنید:

خونریزی: پس از جراحی ایمپلنت، طبیعی است که خونریزی یا قرمزی در بزاق به مدت 24 ساعت مشاهده شود. برای کنترل خونریزی بیش از حد، 30 دقیقه گاز را بر روی محل قرار دهید و در وصرت استمرار خونریزی این کار را برای مدت بیشتری انجام دهید.

تورم: تورم بعد از جراحی طبیعی است. برای به حداقل رساندن آن، یک پد یخی روی گونه در منطقه جراحی اعمال کنید (همچنین می توانید از یک کیسه پلاستیکی پر یخ استفاده کنید.)

رژیم غذایی: در روز جراحی غذای نرم و مایعات سرد مصرف کنید. هر برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.

درد: با گذشت زمان اثرات بی حسی موضعی از بین می‌رود، برای کاهش درد داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

آنتی بیوتیک، برای جلو گیری از عفونت در محل جراحی، آنتی بیوتیک‌ها را به طور منظم و تا پایان دوره مصرف کنید.

رعایت بهداشت: پس از خوردن مواد غذایی و قبل از خواب برای حداقل 30 ثانیه دهان خود را بشویید این کار را 4-5 بار در روز تکرار کنید. تا زمان بهبود کامل محل جراحی را مسواک نزید.

مصرف دخانیات: به هیچ عنوان دخانیات استعمال نکنید. مصرف دخانیات نه تنها بهبودی را به تاخیر می‌اندازد بلکه باعث شکست در ایمپلنت می‌شود.

فعالیت بدنی: پس از جراحی استراحت کنید زیرا فعالیت بدنی و ورزش باعث خونریزی و سوزش در محل جراحی می‌شود و به علت محدودیت در مصرف مواد غذایی ضعف بدنی را برای فرد  به دنبال دارد

آنچه باید برای حفظ دندان‌های ایمپلنت شده انجام دهیم:

– به طور منظم هر شش ماه یک بار برای چکاب به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل با کمترین هزینه آن را رفع کنید
– حداقل روزی دو بار مسواک بزنید
– در انتخاب مسواک دقت کنید و حداقل هر دو یا سه ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید تا مانع از آسیب به دندان و لثه‌ها شود.
– حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید تا مانع از انباشت مواد غذایی بین دندان‌ها و آسیب به ایمپلنت‌‌ها شود
– از عادات مخرب دوری کنید. مواد سخت مثل یخ و آب نبات سفت را نجوید زیرا می توانند باعث شکستن تاج یا دندان های طبیعی تان شود. از تنباکو و محصولات کافیین دار ایجاد کننده لک بر روی دندان ها دوری کنید.

معرفی مواد و تجهیزات مورد استفاده

تصاویر قبل و بعد

ویدئوهای مرتبط

سوالات متداول