ایمپلنت دندان

ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

3
(2)

ایمپلنت دندان چیست؟

اگر در مورد دندانپزشکی زیبایی تحقیق کرده باشید حتماً با این ایمپلنت آشنایی دارید. در واقع از جنس تیتانیومی است که به خوبی با بدن انسان سازگار بوده و ازنظر سلامتی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. هنگامی که دندان شخص به درجه‌ای از بیماری برسد که قابل‌ ترمیم توسط دندانپزشک نباشد، از این روش استفاده می‌شود. این روش یک جایگزین دندان اصلی است که به‌جای دندان ناسالم قرار داده می‌شود. دندانپزشک را بجای دندان اصلی قرار می‌دهد و آن را به استخوان فک جوش میزند تا ثابت شود.

انواع ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان از آلیاژ تیتانیوم ساخته‌شده است و در استخوان هر دو فک بالا و پایین به‌جای دندان طبیعی جایگزین می‌گردد و توسط پروتز دندانی فیکس می‌گردد. تیتانیوم به کار رفته در ایمپلنت سبب می‌شود در مقابل اکسیژن، اسید و خورده شدن مقاوم گردداین فلز آلرژی در بدن به وجود نمی‌آورد و اجسام خارجی نمی‌توانند توسط آن بر بدن تأثیر بگذارند. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

 

 

ایمپلنت های ساب پریواستیل

در این نوع ایمپلنتبر روی استخوان فک داربست فلزی سوار می شود و پوششی به نام لثه روی آن قرار می گیرد و فقط پست ها از قسمت بافت لثه بیرون می آیند تا دندان را نگه دارند ایمپلنت های ساب پریو استیل اصولا برای عمل هایی که به یک مرحله احتیاج دارند استفاده می شود . یکی از مزیت های این ایمپلنت این می باشد که قادر خواهد بود که دندان مصنوعی را برای کسانی که ارتفاع استخوان به اندازه کافی و مناسب ندارند محکم نگه دارد .

ایمپلنت های دو مرحله ای و یک مرحله 

عمل دو مرحله ای شایع ترین روش ایمپلنت می باشد و ایمپلنت به وسیله جراحی درون استخوان فک جای داده می شود . به شکلی که در استخوان زیر لثه قرار می گیرد . برای اینکه از ایمپلنت به خوبی در مقابل فشاری که در حین التیام استخوان های نواحی وارد می شود محافظت کند بافت لثه را با بخیه مسدود می کنند . بعد از اینکه دوره التیام خاتمه یابد سپس جراحی دوم صورت می گیرد  و سطح ایمپلنت باز می شود تا با ترمیم باز با هم اتصال یابند.

این مطلب را هم بخوانید:   چرا زمانی که مسواک می زنیم از لثه خون می آید؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

 

عمل تک مرحله شامل ایمپلنت یک قطعه ای بلندتر است که بعد از جایگذاری در داخل استخوان فک از لثه بیرون می زند به همین خاطر بعد از سپری شدن دوره بهبودی می توان بدون هیچگونه جراحی عمل جایگذاری را انجام داد . در مواردی که با دقت زیاد انتخاب می شوند ایمپلنت و ترمیم هر دو در یک مرحله جراحی صورت می گیرند . ایمپلنت بدون هیچ فاصله زمانی بعد از کشیدن دندان از طریق جراحی جایگذاری می شود و بعد از آن تاج قرار داده می شود . برای این روش حجم و تراکم به اندازه کافی ملزوم می باشد .

ایمپلنت اندواستیل

اندواستیل از انواع ایمپلنت به شمار می‌رود که در اصطلاح علمی از آن به‌عنوان فرورونده یاد می‌کنند. حال چرا فرورونده برای آن انتخاب ‌شده است؟ درواقع در این نوع روش ایمپلنت اندواستیل در استخوان فک کاملاً فرو رفته و دندان را در جایگاه خودش محکم نگه می‌دارد. این نوع ایمپلنت دندان اغلب برای افراد مسن که از دندان‌های مصنوعی برخوردارند نیز مناسب می‌باشد. خوردن و جویدن از این طریق برای این افراد راحتر شده و آن‌ها می‌توانند از طریق این روش برای محکم شدن دندان‌های مصنوعی خود بهره‌مند شوند.

از موارد مهم در رابطه با این نوع ایمپلنت این است که مدت‌زمانی مشخص برای فرورفتن و جوش خوردن آن با استخوان فک موردنیاز است. ممکن است این زمان کوتاه و یا طولانی باشد. مدت‌زمان این مرحله بستگی به سن و شرایط بدنی فرد متقاضی دارد. سه نوع تیغه‌ای، رزوه دار و همچنین پیچ از انواع ایمپلنت اندواستیل شناخته می‌شوند که با توجه به نظر متخصص ایمپلنت در بهترین دندانپزشکی ایران یکی از این موارد استفاده خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:   معرفی برندگان جایزه ادیسون ۲۰۱۹ در حوزه دندانپزشکی
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

مزایای اندواستیل چیست ؟

در اندواستیل پس از قرار دادن آن در دهان بیمار توسط دندانپزشک و جایگیری شدن کامل دیگر بیمار هیچ نگرانی بابت لق شدن و یا عدم ثبات دندان ندارد. پس مزیت اصلی این نوع ارتباط محکم با استخوان است. به دلیل انجام اندواستیل در دو مرحله، از بروز هر مشکلی پیشگیری می‌شود و پزشک کاملاً آن را دردهان محکم می‌کند. با این کار مشکلی در جوش خوردن به فک به وجود نخواهد آمد. اندواستیل در انواع رزوه دار، پیچ و تیغه‌ای وجود دارند که برای قرار دادن آن در دهان فرد به صورت عمل جراحی این کار انجام می‌شود.

از قیمت بالای اندواستیل که بگذریم می‌توان گفت، اندواستیل بهترین و مطمئن‌ترین جایگزین برای بریج ها (دندان‌های مصنوعی) هستند.

ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

عوارض مهماندواستیل چیست ؟

ایمپلنت دندان مانند هر فرایند دیگری در بدن انسان می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که در صورت آگاهی داشتن از این عوارض در کاهش آنها نقش بسزایی خواهد داشت.

  1. خارج شدن روکش : در سال اول روکش‌های دندان با چسب موقت چسبانده می‌شوند به همین دلیل امکان افتادن روکش دندان وجود دارد.
  2. لق شدن روکش : در صورتی که ضربه‌ای به دندان وارد بیاید و همچنین با وجود فشار در قسمتی از نواحی دهان احتمال لق شدن روکش زیاد است.
  3. شل شدن پیچ داخلی : به دلیل اعمال فشار زیادی که در مواقعی مانند دندان قروچه و یا زیردندان رفتن سنگ موقع غذا خوردن به روکش وارد می‌شود گاهی احتمال شل شدن پیچ داخل وجود دارد.
  4. شکستگی بدنه : شکستگی بدنه بسیار مشاهده شده است که در صورت بروز شکستگی، ترمیم آن امکان پذیر نیست.
  5. عفونت کردن : هر گونه عملی که بر روی بدن انسان انجام می‌شود احتمال دارد عفونت کند و بیمار همیشه اضطراب آن را دارد. افرادی که مرتب انواع جراحی دهان و دندان انجام می‌دهند نگران این موضوع هستند اما باید بگوییم بروز تورم و هر ترشحی عفونت نیست.

 

این مطلب را هم بخوانید:   دانش دندانپزشکی در طب کهن باستان

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 3 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 2

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.