اوردنچر

اوردنچر چیست؟

یکی از درمان های زیبایی در دندانپزشکی اوردنچر می باشد. این روش برای افرادی مناسب است که کاملا بدون دندان هستند یا همه دندان های آنها در حال پوسیدگی است.

بسیاری از سالمندان و افرادی که به دلایل مختلف دندان های خود را از دست داده اند از پروتز های متحرک یا دندان مصنوعی استفاده می کنند. دندان های مصنوعی امروزه مورد پسند بسیاری از افراد نیست . صحبت کردن و یا خوردن غذا با استفاده از پروتز های متحرک یا دندان های مصنوعی کمی دشوار است. اوردنچر روشی است که این دسته از مشکلات را بر طرف نموده است.

دندان مصنوعی و اوردنچر

دندان مصنوعی و اوردنچر

معمول‌ترین روشی که برای گذاشتن دندان برای یک فرد بی‌دندان به کار می‌رود دست‌دندان‌کامل است.
این دست‌دندان‌ها خدمت زیادی به این افراد می‌کند وآن‌ها را قادر می‌سازد که غذاهای معمول را بخورند وصحبت نمایند و در‌عین‌حال زیبائی را به آن‌ها برمی‌گرداند.
باوجود همه این مزایا، بیمارانی که از این نوع دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند به‌تدریج دچار سایش بافت لثه‌ای می‌شوند.
در‌حقیقت دندان مصنوعی تکیه‌گاه خود را از دست می‌دهد و دیگر به اندازه روز اول در دهان محکم نیست.
این بدین‌معنی است که دندان مصنوعی درهنگام غذا خوردن در دهان حرکت می‌کند،راحتی و آسایش را از شخص می‌گیرد.
دربرخی‌موارد ممکن است این‌گونه دندان‌ها درهنگام صحبت کردن از دهان بیرون بیفتد واعتمادبه‌نفس شخص را تحت‌تأثیر شدید قرار دهد.

کاربرد اوردنچر چیست ؟

• مواقعی که استخوان فک بیمار دچار تحلیل شود و دست دندان مصنوعی گیر لازم را نداشته باشد یا در مواقعی که در هنگام مکالمه یا خوردن غذا دچار مشکل می شوید. (دقت داشته باشید که تحلیل استخوان آن قدر نباشد که برای جایگیری ایمپلنت مناسب نباشد).

این مطلب را هم بخوانید:   دندانپزشکی زیبایی

• برای فک پایین: از آنجا که فک پایین در اغلب بیماران لق است و سبب ایجاد مزاحمت می شود، برای فک بالا این موارد کمتر پیش می آید. در حالت کلی این روش درمان برای هر دو فک قابل انجام است.

• در مواقع بی دندانی کامل و زمانی که استخوان تحلیل می رود و یا بافت نرم و لثه دچار تغییرات زیادی میشود استفاده از دندان مصنوعی که با پایه ایمپلنت سفت شده و پوشش بیشتری ایجاد کند زیبایی بیشتری نسبت به پروتز ثابت خواهد داشت.

• بیمارانی که دندان های یک یا دو فک را از دست داده اند و به دلیل مشکلات مالی قادر به انجام تعداد بالایی از ایمپلنت برای انجام پروتز ثابت نیستند با اوردنچر می توانند با تعداد کمتری ایمپنت، یک دست دندان کامل و مناسب داشته باشند.

در اوردنچر چند ایمپلنت در فک بیمار جایگذاری می شود. بدین ترتیب پروتز متحرک روی ایمپلنت ها قرار می گیرد که باعث می شود شل بودن یا سفت بودن و دیگر مشکلات پروتز متحرک بر طرف گردد. وقتی دنچر کامل به اوردنچر متکی بر ایمپلنت تبدیل می شود ، جویدن با استفاده از آن آسانتر می گردد.

در اوردنچر (پروتز متحرک با ایمپلنت ) که با استفاده از ایمپلنت انجام می شود تعداد ایمپلنت های به کار رفته بسیار کم می باشد و حداکثر ۶ ایمپلنت بر فک قرار می دهند. اما در پروتز ثابت با ایمپلنت برای هر دندان یک ایمپلنت قرار می گیرد که هزینه زیادی را در بر خواهد گرفت . ایمپلنت های اوردنچر با جراحی در استخوان فک قرار می گیرند.

این مطلب را هم بخوانید:   انواع دندان مصنوعی: کامل و جزئی

اوردنچر میله ای با نظر و تشخیص دندانپزشک انجام می گیرد.

مزایای اوردنچر

  • امکان خارج کردن پروتز از دهان در شب تا فک و مفاصل و استخوان‌های درگیر فشار کمتری را تحمل کنند.
  •  کنترل بهداشت دهان با امکان خارج کردن پروتز آسان تر انجام خواهد شد.
  •  اوردنچر نسبت‌به دست‌دندان متحرک تجمع کمتر غذا در زیر و اطراف پروتز را به همراه دارد.
  •  بعضی قسمت‌های فک که استخوان کافی ندارند را در اوردنچر می‌توان از طرح موردنظر برای درمان خارج کرد تا به‌انجام پیوند استخوان نیاز نباشد.
  •  ایمپلنت کاشته‌شده در فک باعث حفظ استخوان و جلوگیری از تحلیل آن می‌شود و همچنین باعث می‌شود که لثه فشار کمتری را تحمل کند.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها / 5. تعداد مشارکت کننده ها

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.