با انواع روش‌های ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های صورت هستند که باعث زیبایی چهره ما می‌شوند. بسیاری از افراد به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان یا مسائل دیگری مانند افزایش سن یا تصادف، دندان‌های خود را از دست می‌دهند. از دست دادن دندان ناخوشایند می‌باشد و افرادی که دندان خود را از دست می‌دهند به دنبال راهی برای به دست آوردن دندان‌های خود هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای درمان دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان می‌باشد. در این مطلب برای شما انواع مختلف ایمپلنت را معرفی می‌کنیم و اطلاعاتی در مورد هر یک از روش‌ها به شما ارائه می‎دهیم. با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست ؟

در ایمپلنت دندان، نوعی پایه به وسیله جراحی زیر لثه و داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن این پایه‌ها در استخوان فک جراح یا دندانپزشک می‌تواند دندان‌های جایگزین را بر روی پایه قرار دهد. دندان‎‌هایی که بر روی این پایه قرار می‌گیرند ظاهری مشابه با دندان‌های طبیعی دارند و شما نباید نگران ظاهر دندان‌ها باشید.

  • به این نکته توجه داشته باشید که برای ایمپلنت دندان شما باید استخوان فک و لثه‌های سالم داشته باشید.

مزایای ایمپلنت دندان

  • داشتن دندان‌هایی با ظاهری کاملا طبیعی
  • پشتیبانی و مراقبت از دندان‌های مجاور
  • مراقبت آسان
  • حفظ توانایی برای تکلم صحیح
  • مانع از تغییر چهره می‌شود
  • مناسب برای افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند

معایب ایمپلنت دندان

  • هزینه بسیار بالا
  • دوره درمانی طولانی

با انواع مختلف ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید

۱) ایمپلنت Endosteal

یکی از انواع مختلف ایمپلنت دندان، ایمپلنت Endosteal می باشد. این نوع از ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد و معمولا از جنس تیتانیوم می‌باشد. این نوع ایمپلنت معمولا در دو مرحله صورت می‌گیرد و بعد از قرار گرفتن پیچ‌های کوچک که از تیتانیوم ساخته شده است، دندان‌ها بر روی پیچ‌ها قرار می‌گیرند. ایمپلنت Endosteal از جمله رایج‌ترین ایمپلنت‌های دندان می‌باشد.

  • معمولا ایمپلنت Endosteal برای افرادی مناسب می‌باشد که استخوان فک آن‌ها سالم می‌باشد.
این مطلب هم بخوانید!!!  دلایل اصلی بروز دندان درد عصبی و راه‌هایی ساده جهت مقابله با آن
انواع مختلف ایمپلنت
انواع مختلف ایمپلنت

۲) ایمپلنت Subperiosteal

نوع دیگری از ایمپلنت وجود دارد که به آن ایمپلنت Subperiosteal گفته می‌شود. ایمپلنت Subperiosteal در استخوان و زیر لثه قرار می‌گیرد. پیچ‌هایی که در این نوع ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس فلز تیتانیوم می‌باشند. این نوع از ایمپلنت به استخوان فک شما می‌چسبد و در حالت کلی در یک مرحله اتفاق می‌افتد. ایمپلنت Subperiosteal برای افرادی مناسب است که فک آن‌ها استخوان سالمی ندارد و آن‌ها نمی‌توانند از روش‌های پیوند استخوان استفاده کنند.

ایمپلنت Subperiosteal

۳) ایمپلنت Transos-teal

یکی دیگر از انواع مختلف ایمپلنت، ایمپلنت Transos-teal می‌باشد. در این نوع ایمپلنت که شکل ظاهری پین آن مانند U می‌باشد پین از بین استخوان فک و بافت لثه عبور می‌کند و به داخل دهان می‌رسد. این نوع روش ایمپلنت معمولا به دلیل جراحی‌های متنوعی که دارد توصیه نمی‌شود.

۴) ایمپلنت فوری

یکی دیگر از انواع مختلف ایمپلنت، ایمپلنت فوری می‌باشد. اگر شما تراکم استخوانی سالمی داشته باشید و لثه‌های شما مشکلی نداشته باشند، شما می‌توانید از این روش استفاده کنید. افرادی که دیابت دارند یا معمولا از سیگار استفاده می‌کنند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

۵) ایمپلنت دندان مینی (MDI)

همان طور که مشاهده می‌کنید انواع مختلف ایمپلنت وجود دارد و شما با توجه به شرایط می‌توانید یکی از روش‌ها را انتخاب کنید. ایمپلنت دندان مینی (MDI) یکی دیگر از انواع ایمپلنت می‌باشد که نیاز به جراحی کمتری دارد. از ایمپلنت دندان مینی (MDI) معمولا برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی فک پایین استفاده می‌شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  بهترین مارک ایمپلنت کدام است؟
انواع مختلف ایمپلنت
ایمپلنت دندان مینی (MDI)

۶) ایمپلنت میکرو

نوع دیگری از ایمپلنت وجود دارد که به آن ایمپلنت میکرو گفته می‌شود. این ایمپلنت بسیار کوچک می‌باشد و در مقایسه با سایر ایمپلنت‌ها کاربرد کمتری دارد. این نوع ایمپلنت معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فاصله بین دندان‌ها بسیار کم باشد.

۷) ایمپلنت زیگوماتیک (Zygomaticus )

یکی دیگر از انواع مختلف ایمپلنت که در این مطلب برای شما معرفی می‌کنیم ایمپلنت زیگوماتیک (Zygomaticus ) می‌باشد. این نوع ایمپلنت بسیار بلند می‌باشد و در فک بالا جایگذاری می‌شود. این نوع ایمپلنت برای افرادی مناسب می‌باشد که نمی‌توانند عمل جراحی پیوند استخوان را انجام دهند. ایمپلنت زیگوماتیک (Zygomaticus ) در مقایسه با سایر روش‌ها از جراحی پیچیده‌تری برخوردار می‌باشد.

اگر استخوان فک شما سالم نیست به این موارد توجه داشته باشید :

اگر کسی می‌خواهد ایمپلنت دندان انجام دهد و استخوان فک سالمی نداشته باشد می‌تواند از روش‌های زیر برای تقویت استخوان فک خود استفاده کند :

۱) تقویت استخوان (Bone augmentation)

در روش تقویت استخوان متخصص یا جراح از مواد افزودنی استخوانی و فاکتورهای رشد برای تقویت استخوان شما استفاده می‌کند.

۲) لیفت سینوس (Sinus lift)

در این روش با اضافه کردن استخوان در زیر سینوس به تقویت استخوان‌ها کمک می‌شود. این روش معمولا در قسمت انتهایی فک بالا انجام می‌شود.

۳) تقویت خط‌ راس (Ridge expansion)

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای تقویت استخوان فک خود انجام دهید تقویت خط‌ راس (Ridge expansion) می‌باشد. این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فک برای کاشت ایمپلنت پهن نباشد. با این روش و با پیوند استخوان می‌توان استخوان فک را تقویت کرد.

این مطلب هم بخوانید!!!  درمان های ارتودنسی آیا خطر پوسیدگی را کاهش می دهد!!
انواع مختلف ایمپلنت
با انواع روش‌های ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید

نکاتی مهم برای مراقبت از دندان‌هایی که ایمپلنت شده‌اند

اگر می‌خواهید ایمپلنت دندان شما نتایج قابل قبولی داشته باشد بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

۱) بهداشت دهان و دندان

اولین نکته‌ای که حتما باید به آن توجه داشته باشید بهداشت دهان و دندان می‌باشد. شما باید حتما هر روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. مسواک‌های مخصوصی برای کسانی که ایمپلنت کرده‌اند وجود دارند، سعی کنید از این مسواک‌ها استفاده کنید.

۲) سیگار نکشید

افرادی که از ایمپلنت دندان بهره می‌برند باید به هیچ عنوان از سیگار استفاده نکنند. کشیدن سیگار باعث می‌شود ساختار استخوان فک آن‌ها ضعیف شود و نتوانند پیچ‌های ایمپلنت را نگه دارند.

۳) مراجعه منظم به دندانپزشک

سعی کنید در فواصل زمانی منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این مراجعه منظم شما می‌تواند از مشکلات احتمالی ایمپلنت جلوگیری کند.

۴) اجتناب از جویدن غذاهای سخت

افرادی که دندان‌های خود را ایمپلنت کرده‌اند بهتر است از خوردن غذاهای سخت و جویدن غذاهای سخت جلوگیری کنند. جویدن غذاهای سخت می‌تواند دندان‌های طبیعی آن‌ها را تحت فشار قرار دهد.

کدام نوع ایمپلنت بهتر می‌باشد؟

جواب این سوال کاملا بستگی به دندان‌های شما دارد. شما با توجه به نوع دندان خود می‌توانید یکی از روش‌ها را برای ایمپلنت دندان خود انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن