دسته‌ها
اخبار و رویدادها

افزایش قیمت مواد اولیه دندانپزشکی تا ۹۰ درصد گران شد

یک دندان‌پزشک عمومی گفت: شاهد افزایش قیمت مواد دندان‌پزشکی تا حدود ۹۰ درصد هستیم و دندان‌پزشکان مجبورند موارد مصرفی خود را با دلار گران و آزاد خریداری کنند.

مسعود کرمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «برای مراجعه به دندان‌پزشکی محدودیت سنی وجود ندارد»، اظهار کرد: نوزادان تازه متولدشده نیز نیاز به مراقبت‌های دهان‌ودندان دارند؛ یعنی در این دوران ماساژها و مراقب‌هایی وجود دارد که مادر نوزاد باید آموزش لازم را در این زمینه ببیند. البته در ایران آموزش این‌گونه موارد هنوز جا نیفتاده است. از بدو تولد تا دوران کهنسالی مراقبت از دندان و لثه حائز اهمیت است.

وی افزود: دندان‌پزشکی شامل دو بخش عمومی و تخصصی است. بعضی دندان‌پزشکان از بیماران خود آزمایش‌های به‌عنوان پلاک می‌گیرند که براساس آن میزان پوسیدگی را مشخص می‌کند و اگر این میزان پایین باشد، هر دو سال یک‌بار، اگر میزان پوسیدگی بالا باشد، هر ۶ یک‌بار وقت مراجعه مشخص می‌کنند.

کرمانی ادامه داد: استفاده از آسپرین و داروهای انعقاد خون قبل و بعد از کشیدن یا جراحی دندان توصیه نمی‌شود. مراجعه‌کنندگان باید با پزشک خود مشورت و این دارو را بین سه تا پنج روز قبل و بعد کشیدن و جراحی دندان قطع کنند.

وی تاکید کرد: برای افرادی که دیابت آن‌ها کنترل شده است مشکلی نیست، اما افرادی که میزان قند آن‌ها بالای ۱۸۰ تا ۲۰۰ است، باید ابتدا دیابت آن‌ها کنترل شود تا بتوان عملیات درمان را شروع کرد. کسانی که انسولین مصرف می‌کنند، باید قبل از کشیدن و جراحی دندان قرص مخصوص دیابت را مصرف کنند؛ زیرا دچار ضعف و کاهش قند خون می‌شوند.

این دندان‌پزشک عمومی در خصوص گلایه مردم از هزینه‌های دندان‌پزشکی گفت: این مسئله به دلیل کیفیت زندگی و حقوق دریافتی آن‌هاست؛ وگرنه ایران جزء ارزان‌ترین کشورها در زمینه دندان‌پزشکی است. در ایران مراجعه‌کنندگان مقیم کشورهای خارجی و همچنین عراقی را داریم؛ زیرا هزینه‌ها در این زمینه برای آن‌ها مناسب است. بعضی کلینیک‌ها با وجود این‌که قیمت‌های دو تا سه برابری از آن‌ها می‌گیرند، باز هم مراجعه‌کننده خارجی دارند.

کرمانی خاطرنشان کرد: بعد از افزایش دلار، شاهد افزایش قیمت مواد دندان‌پزشکی تا حدود ۹۰ درصد بوده‌ایم؛ زیرا موادمصرفی و تجهیزات دندان‌پزشکی واراداتی است و دندان‌پزشکان موارد مصرفی خود را با دلار گران و آزاد خریداری می‌کنند. دولت بودجه‌ای به اندازه نیاز دندان‌پزشکان در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهد و باید به صورت آزاد تهیه کنند.

وی ادامه داد: در مشهد درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و دندان‌پزشکان طبق تعرفه نظام پزشکی نیستند و حتی پایین‌تر از آن هستند. به دلیل بالابودن تعداد دندان‌پزشکان قیمت‌ها شکسته شده است. متاسفانه گاهی دانشگاه نظارت درستی به پروانه دکترها ندارند و در حاشیه شهرها دکترهای زیادی در درمانگاه‌ها مشغول به کار هستند.

این دندان‌پزشک در زمینه توصیه‌های عمومی راجع‌به بهداشت دهان و دندان تصریح کرد: متاسفانه ما از روی استاندارد و قوانین کارهای خود را انجام نمی‌دهیم. ما باید ابتدا مادران باردار را آموزش دهیم. آنچه باید در ایران مانند کشورهای پیشرفته جهان  محقق شود، افزودن یک واحد درسی بهداشت دهان‌ و دندان در مدارس است که یک دندان‌پزشک آن را تدریس کند تا آگاهی آن‌ها از همان دوران تحصیل آغاز شود و همچنین هزینه برای افراد و دولت کاهش یابد.

وی افزود: در دو سال اخیر، دندان‌پزشکان قصد مهاجرات به کشورهای اروپایی و عربی را دارند و این مهاجرات بیشتر شامل دندان‌پزشکان با تجربه‌ ماست. مجلس طرحی داده است که بر مبنای آن ظرفیت پذیرش دانشجویان دندان‌پزشکی را بالا برده‌اند در صورتی‌که دانشگاه‌های ما زیرساخت کافی ندارد. بالارفتن  ظرفیت در چنین شرایطی کیفیت آموزشی را پایین می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید