افتادن دندان

مهم‎ترین دلایل افتادن دندان‎ها چیست و افتادن آن‌ها چه عوارضی می‎‌تواند داشته باشد؟

افتادن دندان‎ های شیری کاملا طبیعی است اما در مورد دندان‎های دائمی، آن عادی نیست و می‎تواند نشانه‎ای از بیماری لثه یا آبسه دندان باشد. از دست دادن دندان‎ها می‎تواند عملکرد دهان مثل جوییدن و صحبت کردن را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین افتادن دندان روی زیبایی لبخند نیز تاثیرگذار است و می‌تواند اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.

دلایل افتادن دندان

افتادن دندان دلایل متنوعی دارد که در ادامه به آن‎ها می‌پردازیم:

 • بیماری لثه

بیماری لثه اصلی‌ترین دلیل لق شدن دندان‎ها و افتادن آن‎ها می‌باشد. این بیماری که با نام پریودنتال نیز شناخته می‎شود، باعث عفونت لثه شده و رباط‌ها و استخوان‌هایی که دندان‌ها را در محل خود نگه می‌دارند را از بین می‌برد. با از بین رفتن استخوان‌ها، دندان دیگر هیچ تکیه‌گاهی نداشته و میفتد.

معمولا بیماری لثه بدون درد است و تشخیص آن سخت می‌باشد.

علائم اولیه بیماری لثه شامل تورم، بوی بد دهان، قرمزی لثه و خونریزی به هنگام مسواک زدن می‌باشد.

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان

اگر شما به طور منظم مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، باید منتظر پوسیدگی دندان باشید. پس از مدتی حفره و پوسیدگی دندان، ریشه‏‌ی دندان را ضعیف می‎کند و باعث افتادن دندان‎تان می‏‌شود.

 • مصرف بیش از حد مواد قندی

مواد غذایی قندی و کربوهیدرات، شرایط را برای رشد باکتری‏‌های مضر دهان فراهم می‎کنند.

در واقع باکتری‎ها از مواد قندی تغذیه کرده و اسید تولید می‎کنند. این اسید به مینای دندان حمله کرده و باعث تضعیف و فرسایش مینای دندان شده و پوسیدگی و از دست دادن دندان را در پی خواهد داشت.

توجه کنید که برخی از مواد غذایی اسیدی مثل خیارشور، مرکبات و آبمیوه‎ها نیز می‌توانند باعث فرسایش مینای دندان شوند.

فرسایش دندان به معنی از رفتن مینای دندان توسط اسید موجود در محیط دهان می‌باشد. با اینکه مینای دندان به عنوان سخت‎ترین ماده در بدن می‌باشد، اما برخی از عوامل می‎تواند باعث خراب شدن و از بین رفتن آن شود. معمولا فرسایش با تغییر رنگ جزئی دندان شروع می‌شود و به صورت لکه‎های سفید روی دندان، خود را نشان می‌دهد. با شروع فرسایش دندان شما باید منتظر تغییر رنگ دندان به زرد و قهوه‌ای و سپس تخریب کل مینای دندان و در نهایت پوسیدگی و از بین رفتن دندان باشید.

 • برخی داروهای خاص

برخی داروهای خاص مثل کوکائین یا متامفتامین اسیدهایی را در بدن تولید می‏‌کنند که روی دندان‎ها تاثیر می‌گذارد و موجب از دست دادن آن‎ها می‎شود.

همچنین بعضی از داروهای کنترل فشار خون و شیمی درمانی نیز سلامت دهان و دندان‎های شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند و باعث افتادن دندان ها می‎شود.

 • شکاف بین دندان‌ها

شکاف و فاصله‎های بین دندانی باعث می‌شود تا غذا بین دندان‎ها گیر کند و به محلی برای تجمع باکتری‎های دهان تبدیل شود. چنین وضعیتی می‌تواند احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد و در نهایت افتادن دندان‌ ها را در پی داشته باشد.

 • ضربه

ضربه یا آسیب به دندان مثل زمین خوردن، یکی دیگر از دلایل شایع افتادن دندان‎ها می‌باشد.

در واقع در اثر ضربه به دهان، رباطی که ریشه دندان را به لثه متصل می‎کند، کشیده می‎شود و دندان می‌افتد.

دندان قروچه یکی دیگر از ضربات وارد به دندان‌ها است که باعث فشار به دندان‎ها شده و لق شدن و در نهایت افتادن دندان را سبب می‎شود.

 • عفونت

یکی دیگر از شرایطی که می‎تواند منجر به افتادن دندان‎ها شود، عفونت یا آبسه دندان است. عفونت و آبسه می‎تواند باعث تحلیل استخوان و بافت‏‌های نرم اطراف دندان شود و باعث از دست دادن دندان شود.

 • هورمون‎های بارداری

معمولا بارداری با تغییراتی در هورمون‏‌ها همراه است که می‎تواند سلامت دهان و دندان‎های شما را در معرض خطرات و آسیب‎های بیشتر قرار دهد. در طول دوران بارداری پروژسترون و استروژن بدن بالاتر می‎رود و تحلیل استخوان و بافت‎های نرم اطراف دندان را در پی دارد و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در چنین شرایطی می‌تواند باعث افتادن دندان‏‌ها شود.

البته افتادن دندان بر اثر هورمون‎های بارداری بسیار نادر است ولی بهتر است که فرد در چنین وضعیتی بیشتر به فکر سلامت و بهداشت دهان و دندان‏‌های خود باشد.

چه عواملی خطر افتادن دندان‌ها را بیشتر می‎کند؟

معمولا افتادن دندان بیشتر در افراد بالای 35 سال دیده می‌شود. با این حال، برخی از افراد جوان‎تر نیز ممکن است دندان‎های خود را از دست دهند. دندان‎های جلو در مقایسه با دندان‎های پشتی بیشتر در اثر بیماری لثه می‌افتند. همینطور احتمال افتادن دندان‎ها در مردان در مقایسه با زنان بیشتر است. مهم‌ترین عواملی که خطر افتادن دندان‎ها را بیشتر می‎کنند، عبارتند از:

 •  سیگار کشیدن
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • مسواک نزدن
 • بیماری‎هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا و روماتیسم مفصلی
 • استفاده از دندان به عنوان ابزار برای باز کردن درب قوطی و غیره
 • سابقه‎ی خانوادگی

چه درمان‎هایی برای جای خالی دندان وجود دارد؟

شما می‌توانید برای جایگزینی دندان افتاده‎تان از یکی از روش‏‌های زیر استفاده کنید.

1)        دندان مصنوعی جزئی

اگر شما فقط چند دندان خود را از دست داده باشید، می‎توانید از دندان مصنوعی جزئی برای پر کردن جای خالی دندان‎ها استفاده کنید. از مزیت‎های دندان مصنوعی جزئی این است که دیگر نیازی نیست، تغییری در دندان‎های طبیعی خود دهید و همزمان می‌توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید.

افتادن دندان
افتادن دندان

2)       بریج دندان

بریج در انگلیسی به معنی پل زدن می‌باشد و در دندانپزشکی نیز همین کاربرد را دارد. بریج دندان، یک پروتز متشکل از سه دندان مصنوعی است که روی دندان‎های دو طرف قرار می‌گیرد. در واقع دندانپزشک از دو دندان کناری استفاده می‌کند و بین دو دندان پل می‌بندد تا فضای خالی بین دو دندان را پر کند. درمان بریج دندان بسیار ساده، آسان و امن بوده و نیاز به عمل جراحی نیست.

افتادن دندان
افتادن دندان

3)      ایمپلنت

ایمپلنت دندان که روش نسبتا جدیدتری است، از یک پیچ تیتانیومی و تاج دندان برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می‌کند. در این روش درمانی پیچی از جنس تیتانیوم در استخوان فک کاشته می‎شود و سپس تاج دندان روی آن قرار می‎گیرد. از مزیت‎های ایمپلنت این است که کاملا به شکل دندان طبیعی می‌باشد و کسی نمی‌تواند متوجه مصنوعی بودن آن شود.

افتادن دندان
افتادن دندان

افتادن دندان چه عوارضی می‎‌تواند داشته باشد؟

توجه کنید که افتادن یک دندان می‎تواند مسیر را برای از دست دادن بقیه دندان‎ها نیز فراهم کند. اگر شما چند دندان خود را از دست بدهید، فشار روی دندان‌‏های دیگر شما بیشتر می‌شود و آن‎ها مجبور هستند که جور دندان‎های افتاده‎ را هم بکشند. افتادن دندان‎ها در بزرگسالان مسئله‌‏ی بسیار جدی می‌باشد و شما نباید آن را نادیده بگیرید. جای خالی دندان می‌تواند باعث کج شدن دندان‏‌های کناری و تغییر شکل طبیعی آن‎ها شود.

همینطور تمیز کردن دندان‏‌های نامرتب سخت می‎باشد و اغلب درست انجام نمی‎شود. در نتیجه شرایط برای پوسیدگی و از دست دادن دندان‎های بعدی فراهم می‎شود. علاوه بر این افتادن دندان با گذشت زمان می‌تواند باعث سردرد، عفونت، بیماری لثه، احساس درد در فک، افزایش فاصله‎ی بین دندان‎ها و تغییر قیافه‎تان نیز شود. شما باید هر چه زودتر جای خالی دندان‎تان را درمان کنید تا بتوانید از مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری کنید.

نظری دهید