دسته‌ها
ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی چیست و آیا ما می‎توانیم آن را جایگزین ارتودنسی سنتی بکنیم؟

این روزها ارتودنسی به یکی از محبوب‎ترین روش‌های درمان دندان‏های نامرتب و بدفرم تبدیل شده است و کمتر کسی پیدا می‏شود که نام آن را نشنیده باشد و با آن آشنایی نداشته باشد.

این روزها ارتودنسی به یکی از محبوب‎ترین روش‌های درمان دندان‏های نامرتب و بدفرم تبدیل شده است و کمتر کسی پیدا می‏‌شود که نام آن را نشنیده باشد و با آن آشنایی نداشته باشد. البته بیشتر افراد ارتودنسی را با سیم‎های فلزی و براکت‏های روی آن می‎شناسند اما بهتر است بدانید که ارتودنسی انواع متفاوتی دارد و بسته به نوع مشکل بیمار سعی می‎شود از مناسب‌ترین گزینه برای درمان استفاده شود. ارتودنسی نامرئی یکی از روش‌‏های مدرن و جدیدی است که می‎تواند جایگزین مناسبی برای براکت‌های فلزی سنتی باشد.

ارتودنسی سنتی و نامرئی هر کدام مزایا و معایب منحصربفرد خود را دارند که باید به دقت مورد توجه قرار بگیرند. اگر شما نیز به فکر ارتودنسی دندان‎هایتان هستید و در مورد نوع مناسب آن مردد می‌باشید، حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا راحت‌تر بتوانید نوع ارتودنسی خود را انتخاب کنید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین (Invisalign) یکی از روش‎های مدرن برای صاف کردن دندان‏ها بدون هیچ فلز یا سیمی می‌باشد. در این تکنولوژی به جای فلز از الاینرهای پلاستیکی شفاف، نرم و بادوامی استفاده می‎شود. معمولا الاینرها متناسب با قالب دهان بیمار ساخته می‏‌شود و روی دندان‏های فرد قرار می‎گیرد. این الاینرها از مواد بسیار شفافی ساخته می‎شوند و اکثر مردم متوجه حضور آن‏ها روی دندانها نمی‏شوند. معمولا هر الاینر به مدت ۲ هفته استفاده می‌شود و فرد باید هر دو هفته یکبار الاینرهای خود را تغییر دهد. الاینرها به آرامی دندان‏ها را به موقعیت مناسب خود هدایت می‌کنند تا در نهایت دندان‎ها کاملاً مرتب شوند و در جای مناسب خود قرار بگیرند. معمولا ارتودنسی نامرئی برای اکثر بیماران در عرض 20 هفته جواب می‎دهد و درمان فرد کامل می‎شود. اما با این حال این اعداد ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد.

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

شاید بهترین بخش ارتودنسی نامرئی این است که کمتر کسی متوجه خواهد شد که شما در حال درمان دندانهای نامرتب خود هستید. این موضوع مخصوصا برای کسانی که از سیم های ارتودنسی خوششان نمی آید، می‎تواند بسیار قابل توجه باشد.

  • · تنها نکته‌ای که شما باید به آن توجه کنید این است که ارتودنسی نامرئی برای همه مناسب نیست.

با اینکه در بیشتر موارد، این نوع ارتودنسی به خوبی ارتودنسی سنتی می‌باشد و کاملا موثر واقع می‎شود اما با این حال در نامرتبی و کجی شدید دندان‎ها یا برای فاصله‎‌های بین دندانی زیاد، هنوز هم بیشتر دندانپزشکان براکت‏های فلزی را ترجیح می‌دهند و آن‎ را توصیه می‌کنند.

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی مزایای متعددی دارد که بسیاری از مردم آن را به سیم‎کشی دندان‌ها ترجیح می‎دهند. ما در اینجا به برخی از این مزایا اشاره می‎کنیم:

راحت‌ است

ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی سنتی بسیار راحت‌تر می‌باشد. معمولا براکت و سیم‏‌ها در طول درمان زخم‎هایی را در محل سایش بین براکت‏های فلزی و لب‏ها یا داخل گونه‏‌ها به وجود می‎آورند و گاها می‎توانند باعث دردهای وحشتناکی نیز شوند. اما از آنجا که در ارتودنسی نامرئی هیچ سیم یا براکتی وجود ندارد، شما دیگر نباید نگران چنین دردهایی در دهان خود باشید. الاینرهای مورد استفاده در این نوع ارتودنسی بسیار نرم هستند و دهان شما را اذیت نمی‎کنند. این الاینرها شبیه به محافظ دهان هستند و هیچ لبه‏‌ی تیزی ندارند.

جذاب‌تر است

ارتودنسی نامرئی همانطور که از نامش مشخص است، کاملا شفاف بوده و هیچ خبری از سیم و فلز در آن نیست. همین یکی از مهم‎ترین دلایلی است که بیشتر افراد را به سمت ارتودنسی نامرئی می‎کشاند. به عبارت دیگر آن‏ها از لحاظ بصری جذاب‎تر می‌باشند و اکثر مردم اصلا متوجه حضور پوشش اضافی بر روی دندان‎های شما نمی‏‌شوند. به این ترتیب شما راحت‎تر و با اعتماد به نفس بیشتری می‏‌توانید لبخند بزنید و دیگر نگران چیزی نباشید.

می‎توانید آنها را از دهان‎تان خارج کنید

شما می‎توانید به هنگام غذا خوردن، مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان این الاینرهای شفاف را از دهان خود خارج کنید و این چیزی است که در ارتودنسی با براکت‏‌های فلزی غیر ممکن است. این مزیت ارتودنسی نامرئی به شما این امکان را می‏‌دهد که راحت‎تر غذای خود را بخورید و با دقت بیشتری به بهداشت دهان و دندان‏‌های‌تان رسیدگی کنید و همین مورد می‎تواند خطر ابتلا به بیماری‎های دهان و لثه تا حدود زیادی کاهش دهد. بر خلاف ارتودنسی سنتی، با این روش دیگر شما نگران ذرات غذایی که لای دندان‏های‎تان گیر می‎کنند، نخواهید بود.

تعمیر و نگهداری الاینرها آسان‎تر است

الاینرهای شفاف با گذشت زمان لکه‌دار و کثیف می‌شوند اما شما به راحتی می‎توانید با مسواک و صابون نرمی آن‌ها را تمیز کنید. معمولا جنس این الاینرها به گونه‎ای است که با حداقل تلاش هر گونه لکه و کثیفی از سطح آن‎ها پاک می‏‌شوند و در نتیجه نگهداری آن‎ها بسیار ساده‎تر می‌باشد. فقط شما باید این کار را هر روز انجام دهید تا الاینر شما همانند روز اول تمیز و شفاف بماند.

امن‎تر هستند

تحقیقات نشان داده است که براکت‎های فلزی در طولانی مدت می‎توانند باعث انتشار سموم در داخل دهان شما شوند(هر چند این تحقیقات هنوز ثابت نشده است). از طرف دیگر الاینرها بدون هیچ سموم مضری هستند و می‌توانند روش امنی برای ارتودنسی دندان‎های شما باشند.

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی نامرئی

متاسفانه با همه‏‌ی مواردی که در بالا ذکر شد، ارتودنسی نامرئی نیز معایب خاص خود را دارد که بهتر است از آن‎ها مطلع باشید. ما در اینجا به برخی از این معایب اشاره می‎کنیم:

گران هستند

یکی از بزرگترین معایب ارتودنسی نامرئی، گران بودن آن است و هیچ بیمه‎ای این هزینه‏‌ی دندانپزشکی را پوشش نمی‎دهد.

شما باید طبق دستورالعمل دندانپزشک‌تان پیش روید

اگر شما دستورالعمل‎های دندانپزشکان را مو به مو اجرا نکنید، به احتمال بالا نتیجه دلخواه را نخواهید دید. شما باید حداقل 22 ساعت در شبانه روز از الاینرهای خود استفاده کنید یعنی حتی در موقع خواب نیز شما نمی‎توانید آن‎ها را از دهان‌تان خارج کنید. شما فقط در زمان خوردن آشامیدن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان مجاز هستید که الانترهای خود را از دهان‌تان خارج کنید. به این ترتیب شما باید در مهمانی‎ها و دورهمی‎های خود نیز از آن‎ها استفاده کنید. اگر شخص قانونمندی نیستید، احتمالا این نوع ارتودنسی زیاد به دردتان نخواهد خورد.

قبل از هر وعده غذایی باید ‏الاینرها را از دهان‎تان خارج کنید

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شما باید قبل از هر وعده‎ غذایی یا نوشیدن هر چیزی به غیر از آب، الاینرها را از دهان‎تان خارج کنید. این می‎تواند برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. اما با این حال برخی از افراد نیز از آن به عنوان مزیت یاد می‌کنند زیرا باعث می‎شود در طول روز تمایل افراد به میان وعده‏‌ها کاهش ‏پیدا کند و در نتیجه از اضافه وزن جلوگیری شود.

باید به طور مکرر الاینرها را تمیز کنید

در مورد ارتودنسی نامرئی شما باید توجه ویژه‎ای به بهداشت دهان و دندان‏هایتان و همینطور الاینرها داشته باشید. پس از مصرف هر گونه ماده‎ غذایی شما باید به طور کامل دندان‏هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همینطور اگر الاینرهای شما هر روز تمیز نشوند، به مرور زمان لکه‎دار شده و می‎توانند دندانهای زیرین را نیز دچار لکه نمایند. البته مراقبت از الاینرها به هیچ عنوان سخت نیست و فقط شما باید آن را به عادتی روزانه‎ تبدیل کنید.

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

واقعیت این است که هیچ چیزی در دنیای ما کامل نیست! هر کدام از روش‏های ارتودنسی مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و شما باید با توجه به عادات رفتاری و سبک زندگی خودتان مناسب‎ترین گزینه را انتخاب کنید. ارتودنسی نامرئی روش عالی برای صاف کردن دندان‎ها می‎باشد که در عین حال می‎تواند زیبایی دندان‎ های شما را نیز تضمین کند و به شما این اجازه را بدهد که بدون هیچ زحمتی به زندگی خودتان روزمره‌تان ادامه دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید