دسته‌ها
ارتودنسی

آیا درمان ارتودنسی دندان، محدودیت سنی دارد؟

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ نه‌خیر! هیچ محدودیت سنی برای استفاده از درمان ارتودنسی دندان وجود ندارد. در حالی که دوران کودکی زمان‌ مناسب‌تری برای مرتب کردن دندان‏ها و مشکلات فک می‌باشد

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ نه‌خیر! هیچ محدودیت سنی، برای استفاده از درمان ارتودنسی دندان وجود ندارد. در حالی که دوران کودکی، زمان‌ مناسب‌تری برای مرتب کردن دندان‏‌ها و مشکلات فک می‌باشد اما این جمله به این معنی نیست که ارتودنسی در سنین بالاتر نمی‎تواند مشکلات مربوط به دندان‌های شما رفع کند.

سن، فاکتور مهمی برای درمان ارتودنسی دندان نمی‌باشد. بصورت ایده‌آل، دندان‌‏های شما باید مثل دکمه‏‌های پیانو در کنار هم مرتب قرار گرفته باشند. اما متاسفانه بیشتر مردم از بهم‌ریختگی، شلوغی، نامرتبی و کجی دندان‎ها رنج می‌برند. تمیز کردن دندان‎های نامرتب و بهم ریخته، می‎تواند کار سختی باشد و همین احتمالا، پوسیدگی دندان‎ها و بیماری لثه را بالاتر می‌برد.

اگر فک و دندان‏‌های شما، به درستی روی هم قرار نگیرند، به اصطلاح گفته می‎شود که شما دچار مال اکلوژن هستید. یعنی دندان‎های شما هم‌تراز نیستند و به طور صحیح روی هم قرار نگرفته‌اند. مال اکلوژن می‎تواند باعث ایجاد مشکلاتی در غذا خوردن و جوییدن شما شود. همینطور مال اکلوژن می‎تواند روی تلفظ لغات تاثیر بگذارد و حتی باعث درد ناشی از صورتت‎تان نیز شود.

اگر چه دوره‏‌ی کودکی زمان مناسبی برای تغییر موقعیت دندان و فک می‎باشد ولی بیشتر بزرگسالان نیز می‎توانند از ارتودنسی دندان استفاده کنند و نتیجه‌‏ی عالی را بگیرند. اما به هر حال در دوره‏‎ی بزرگسالی برخی مشکلات نیز وجود دارد که شما باید آن‎ها را در نظر بگیرید.

  • استخوان فک در بزرگسالان به طور کامل رشد کرده است، بنابراین برخی تغییرات ساختاری نمی‌تواند بدون جراحی انجام شود.
  • پروسه ارتودنسی در دوره‌‏ی بزرگسالان نسبت به کودکان و نوجوانان طولانی‌تر می‌باشد. البته طول درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به طور متوسط حدود دو سال طول می‎کشد.
  • سلامت دهان و دندان‏‌های شما باید قبل از درمان ارتودنسی به طور کامل بررسی شود تا مطمئن شوید که دچار بیماری لثه و تحلیل استخوان‎های فک نمی‌باشید.
آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟
آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

سن ایده‌آل برای درمان ارتودنسی دندان: آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

با اینکه درمان ارتودنسی در هر سنی امکان‌پذیر است اما به هر حال شروع زودهنگام آن، می‎تواند نقش مهمی در صرفه‎جویی در هزینه‎ها و مدت زمان درمان داشته باشد. طبق توصیه‎ی انجمن دندانپزشکی آمریکا تمامی کودکان بالای 7 سال باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا وضعیت دندان‏های آن‎ها سنجیده شود. به این ترتیب دندانپزشک با مشاهده‏‌ی هر گونه موقعیت نادرست دندان‎های نیش و مشکلاتی در رشد فک و دندان‌ها به شما ارتودنسی پیشگیری را توصیه خواهد کرد.

ارتودنسی در سنین پایین‎تر می‎تواند از هزینه‏‌ها و مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری کند.

علاوه بر این ارتودنسی کودکان، فضای کافی را برای دندان‎های دائمی باز می‌کند. در واقع تمامی اقدامات پیشگیرانه در این نوع ارتودنسی در نظر گرفته می‌شود تا تا کودک در آینده دندان‌های مرتبی داشته باشد. بنابراین بهترین سن برای درمان ارتودنسی زمانی است که دندان و فک کودک، به اندازه کافی رشد نکرده است و می‌توان شرایط را برای دندان‌های دائمی کودک فراهم کرد.

آیا براکت‎های کودکان متفاوت‌تر از بزرگسالان است؟

در اکثر موارد، براکت‎های ارتودنسی یکی هستند و هیچ تفاوتی با هم ندارند. هر براکت ارتودنسی متناسب با دهان بیمار ساخته می‎شود و بنابراین با توجه به مقدار فضای دهان و اندازه‌ی دندان‎ها سفارشی می‌باشند.

براکت‌ها چگونه دندان‎ها را مرتب می‎کنند؟

براکت‎ها با وارد کردن فشار ثابت به مدت زمان طولانی روی دندان‏‌ها، آن‏ها را حرکت می‎دهند و و به مرور زمان آن‌ها را به موقعیت اصلی خود هدایت می‎کنند. بیشتر ما فکر می‎کنیم که دندان‎های ما مستقیما به استخوان فک متصل هستند و تصور اینکه چطور دندان‏‌ها در این شرایط بتوانند حرکت کنند، برایمان سخت است.

اما در واقع زیر لثه‎ها، غشایی وجود دارد که توسط استخوان‎ها احاطه شده است و این غشا موقعیت دندان‎های شما را کنترل می‏‌کند.

در واقع این غشا، به فشار از طرف براکت دندان‌ها واکنش نشان می‎دهند و نتیجه دندان‎های صاف و مستقیم برای شما است. معمولا در سنین پایین‎تر فک و بافت زیرین آن انعطاف‌پذیرتر بوده و نسبت به براکت، واکنش بهتری نشان می‎دهند.

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟
آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

چگونه از براکت دندان مراقبت کنیم؟

براکت‎ها نیاز به مراقبت‎های خاصی دارند و باید در انتخاب غذاهای‌تان بیشتر دقت کنید زیرا که هر گونه سهل‌انگاری ممکن است به دندان‎های شما آسیب بزند. همینطور شما باید به طور منظم دندان‌های خود را مسواک بزنید تا از هر گونه پوسیدگی در زیر براکت‌ها جلوگیری کنید.

  • مواد غذایی سفت و سخت مثل آب‌نبات، چوب شور، هویج و سیب می‌تواند مشکلاتی را برای براکت‎های دندانی ایجاد کند و حتی آن‏ها را بشکنند. از شما باید از خوردن چنین مواد غذایی خودداری کنید یا حداقل سعی کنید که آن‎ها را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید.
  • همینطور شما باید غذاهای جوییدنی و چسبنده را کنار بگذارید. چرا که چنین موادی می‎توانند بین براکت‏‌ها گیر کنند و به محلی برای تجمع باکتری‎ها تبدیل شوند. در نتیجه شرایط برای رشد باکتری‎ها دهان فراهم شده و ممکن است که شما با پوسیدگی و حفره در دندان‌هایتان مواجه شوید.
  • نکته‎ی دیگر این است که شما خوردن غذا و نوشیدنی‎های قنددار را محدود کنید. کیک، آب‌نبات، بستنی و نوشانه برای دندان‏‌ها مضر هستند و می‌توانند باعث پلاک دندان شوند. پلاک دندان اسیدهایی تولید می‎کنند که به مینای دندان حمله کرده و آن را از بین می‌برند. در مورد دندان‎های با براکت نیز احتمالا پلاک دندان بسیار بیشتر بوده و خطر آسیب به دندان بالاتر است.
  • همیشه باید غذا خوردن دندان‏‌های خود را مسواک بزنید. چون شما از براکت دندانی استفاده می‎کنید، باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان‎هایتان برسید زیرا که ذرات غذایی به راحتی بین براکت و دندان گیر می‎کنند.
  • اگر به مسواک دسترسی ندارید، حتما سعی کنید دهان خود را با آب بشوئید.
  • حداقل یکبار در طول روز از نخ دندان استفاده کنید.

حال که جواب سوال‌تون ” آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ “را پیدا کردید، راحت‌تر می‎توانید تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید