آموزش کشیدن نخ دندان

آموزش کشیدن نخ دندان با تصویر

کشیدن روزانه نخ دندان می‌تواند هر گونه باقیمانده ذرات غذایی و پلاک دندان را که مسواک به آن‎ها دسترسی ندارد، از دندان‌های‌تان خارج کند. نخ دندان به شما کمک می‎کند تا دندان‎ها و لثه‎های‌تان را تا حدالامکان سالم‌تر نگه دارید. علاوه بر این، کشیدن نخ دندان می‌تواند از بوی بد دهان نیز جلوگیری کند. اگر چه کشیدن نخ دندان به صورت اصولی، در ابتدا کمی دشوار بنظر می‌رسد اما با تمرین و تکرار، شما می‌توانید آن را به درستی اجرا کنید. ما در این مطلب روی آموزش کشیدن نخ دندان به صورت صحیح تمرکز کرده‌ایم تا بتوانیم به شما کمکی کرده باشیم.

این عادت روزانه، نقش مهمی در سلامت دهان و دندان‌های شما دارد و باید آن‎ها را جدی بگیرید.

مرحله ۱: نگه‌داشتن نخ دندان

۱) حدود ۴۶ تا ۶۱ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید.

برای اینکه به راحتی بتوانید از نخ دندان استفاده کنید، نیاز به حداقل یک نخ دندان ۴۶ سانتی دارید. علاوه بر این، هنگامی که می‌خواهید بخش دیگری از دندان‌های‌تان را نخ بکشید، بخش تمیزتری از نخ دندان را می‎توانید استفاده کنید.

۲) انتهای نخ را دور انگشت‌تان بپیچید.

انتهای نخ دندان را دور انگشت وسط‎تان بپیچید. ابتدا این کار را با یک دست شروع کنید و سپس روی انگشت دیگری انجام دهید. نخ دندان باید دور انگشت شما شل و راحت باشد و باعث نشود که گردش خون در انگشت شما متوقف شود. اگر احساس کردید که نخ دندان انگشت‎تان را اذیت می‎کند، آن را باز کنید و این کار را دوباره تکرار کنید.

اندازه‌ی نخ دندان بین دو انگشت وسط شما باید حدود ۳ تا ۷ سانتی‌متر باشد. این دقیقا قسمتی است که شما از آن برای کشیدن نخ بین دندان‌هایتان استفاده خواهید کرد.

۳) نخ دندان را با انگشت سبابه و شست نگه‌دارید.

از انگشت شست و سبابه در هر دو طرف استفاده کنید و آماده‎ی کشیدن نخ دندان شوید.

مرحله دوم: آموزش کشیدن نخ دندان

۱) از دندان‌های بالا شروع کنید.

کشیدن نخ دندان را از دندان‌های بالا، وسط شروع کنید و سپس به طرفین حرکت کنید. عادت کنید که همیشه از دندان‎های جلو شروع کنید و هر دو طرف دندان‌های بالا را نخ دندان بکشید تا فک بالا را کامل شود. همیشه این کار را به ترتیب انجام دهید تا به یک عادت تبدیل شود و ترک آن ممکن نباشد. همینطور زمانی که از الگوی همیشگی‌تان پیروی کنید، دیگر هیچ کدام از دندان‎هایتان فراموش نمی‌شود.

نکته: مثلا شما می‎توانید ابتدا از دندان‎های جلو شروع کنید، سپس به سمت راست فک بالا بروید و بعد از آن سمت چپ فک بالا را نخ دندان بکشید. در هر صورت بهتر است که همیشه یک روند تکرار کنید.

۲) نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید.

هنگام استفاده از نخ دندان به آرامی این کار را انجام دهید چرا که هر حرکت تندی می‌تواند به لثه‎تان آسیب برساند و باعث خونریزی شود. نخ دندان را به آرامی دور هر دندان بلغزانید و آن را تا زیر لثه بکشید.

آموزش کشیدن نخ دندان
آموزش کشیدن نخ دندان

۳) نخ دندان را به شکل C در اطراف دندان‎تان بالا و پایین ببرید.

این روش به شما کمک می‎کند تا جایی که ممکن است دندان‌تان را تمیز کنید. نخ دندان را به شکل C در اطراف دندان‎تان بالا و پایین ببرید و تا زیر خط لثه آن را به آرامی بکشید. تمیز کردن فضای زیر خط لثه بسیار مهم است و به حفظ سلامت دندان و لثه‎ی شما کمک زیادی می‎کند. با این وجود، زیاد پایین‎تر از خط لثه نروید تا به لثه‎تان آسیب نزند و باعث خونریزی یا دردی در لثه‌تان نشود.

آموزش کشیدن نخ دندان
آموزش کشیدن نخ دندان

۴) ۸ الی ۱۰ بار روی هر دندان، حرکت‎های بالا را تکرار کنید.

شما باید حداقل ۸ بار روی هر دندان، حرکات بالا را تکرار کنید تا تمامی ذرات غذایی و پلاک دندان از سطح آن پاک شوند. اگر هنوز باقیمانده ذرات غذایی را بین دندان‌های‌تان احساس می‌کنید، با قسمت تازه‌ای از نخ دندان دوباره آن را تمیز کنید.

۵) برای هر دندان، به قسمت جدیدی از نخ دندان بروید.

برای این‎کار می‎توانید انگشتان خود را پایین‌تر بیاورید تا هر بار قسمت جدید را برای هر دندان استفاده کنید. این کار به تمیز کردن دندان‎های‎تان کمک می‏‌کند.

آموزش کشیدن نخ دندان
آموزش کشیدن نخ دندان

نکته: ممکن است شما به هنگام استفاده از نخ دندان برای روزهای اول با خونریزی لثه مواجه شوید. بهتر است بدانید که برای سه چهار بار اول این موضوع کاملا طبیعی است و بعد از چند روز برطرف می‎شود. اما اگر بعد از این مدت، خونریزی لثه ادامه داشت، به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت لثه‎هایتان مطمئن شوید. البته احتمالا موضوع مهمی نیست اما بهتر است که از سلامت لثه‎هایتان مطمئن شوید.

۶) دندان‌های عقبی(آسیاب) را فراموش نکنید.

دهان خود را به طور کامل باز کنید تا بتوانید نخ دندان را دور دندان‎های عقبی‌تان قرار دهید. مثل بقیه دندان‎ها نخ دندان را به آرامی دور آن‎ها بچرخانید و سپس به شکل C اطراف دندان را بالا و پایین کنید.

نکته: بیشتر بیماری‌‌های لثه و پوسیدگی دندان در دندان‌های عقبی رخ می‎دهند، چرا که تمیز کردن آن‎ها دشوار است. به همین دلیل شما باید روی این دندان‎ها بیشتر تمرکز کنید و به آرامی نخ دندان را اطراف آن‎ها بلغزانید.

آموزش کشیدن نخ دندان
آموزش کشیدن نخ دندان

۷) بعد از دندان‎های فک بالا، نوبت به دندان‎های فک پایین می‌رسد.

مثل دندان‎های بالا، از وسط دندان‎های پایین شروع کنید و سپس هر دو سمت از فک پایین را نخ دندان کشید. در مورد فک پایین نیز سعی کنید ترتیب کشیدن نخ دندان را به یک عادت تبدیل کنید.

۸) دهان خود را با آب یا دهانشویه بشوئید.

بعد از اینکه کشیدن نخ دندان شما به پایان رسید، دهان خود را با آب بشوئید تا هر گونه ذرات غذایی که در دهان‌تان باقی مانده است، از بین روند. همینطور این‌کار باعث می‎شود که احساس تازه‌ای را در دهان‎تان داشته باشید. استفاده از دهانشویه‎های کلرهگزیدین تقریبا هر گونه باکتری را از بین می‌برند و از لثه‎ها و دندان‎های شما محافظت می‎کنند. همینطور دهانشویه‎های فلورایددار، می‌توانند دندان‎های شما را در برابر حفره و پوسیدگی مقاوم ‎کنند.

آموزش کشیدن نخ دندان
آموزش کشیدن نخ دندان

مرحله سوم: حفظ بهداشت دهان و دندان

۱) یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

شما باید در طول روز فقط یکبار نخ دندان بکشید و از دفعات بیشتر خودداری کنید زیرا که می‌تواند به لثه‎های‎تان آسیب بزند. بهتر است که این کار را شب، قبل از مسواک زدن انجام دهید. به این ترتیب، ذرات مواد غذایی و پلاک دندان در طول شب به دندان‎های شما نمی‌چسبند.

۲) قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشید.

استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن به تمیز کردن دندان‎های شما کمک می‎کند. البته در مورد بهترین زمان کشیدن نخ دندان بهتر است که با دندانپزشک‏‌تان نیز مشورتی بکنید.

۳) اگر کشیدن نخ دندان برای شما سخت است، گزینه‎های دیگری نیز برای شما وجود دارد.

کشیدن نخ دندان برای سلامت دهان و دندان‎های شما بسیار مفید است و بنابراین مهم است که شما آن را هر روز انجام دهید. با این حال ممکن است که انجام صحیح آن برای شما دشوار باشد. خوشبختانه امروز گزینه‎های متفاوتی وجود دارد که می‎تواند به شما کمک کند تا راحت‎تر نخ دندان بکشید. در مورد آن‌ها تحقیق کنید.

نظری دهید